flagiZwiązek Zawodowy Ratowników Górniczych oraz zagłębiowskie koło Młodzieży Wszechpolskiej w najbliższą środę (17 września) zapraszają na marsz w obronie kopalni Kazimierz-Juliusz. Demonstracja przejdzie ulicami Sosnowca oraz Katowic i jest odpowiedzią na decyzję władz Katowickiego Holdingu Węglowego, który na przełom września i października br. zaplanował proces likwidacji kopalni. Prawie tysiąc osób może zostać pozbawionych miejsca pracy.

„(…) Jeden z największych zagłębiowskich zakładów zatrudnia w chwili obecnej ok. 1000 pracowników będąc bijącym sercem sosnowieckiej dzielnicy – Kazimierza Górniczego. Eksploatację na terenie obecnego obszaru górniczego rozpoczęto już na początku XIX w. Przez dwieście lat wyrastały tu kolejne osiedle i dzielnice obecnego Sosnowca, które utrzymywane były z ciężkiej pracy górników. KWK Kazimierz-Juliusz to ostatnia kopalnia węgla kamiennego na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. Wszystkie pozostałe – czy to w Sosnowcu czy w Dąbrowie Górniczej, Będzinie, Czeladzi, Piaskach i Wojkowicach – zostały zamknięte podczas restrukturyzacji górnictwa. Stało się to przyczynkiem do społecznego i gospodarczego upadku regionu, który zamieszkuje ponad 700 tys. mieszkańców” – piszą organizatorzy na wydarzeniu Facebook.

Demonstracja wyruszy 17 września o godzinie 9:00 spod siedziby kopalni (ul. Ogrodowa 1) w Sosnowcu, a zakończy się protestem pod siedzibą Katowickiego Holdingu Węglowego oraz Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Więcej informacji znajdziecie tutaj.