Rzeczniczka rosyjskiego resortu spraw zagranicznych, Marija Zacharowa, skrytykowała podczas konferencji prasowej dotychczasową politykę naszego państwa. Jej zdaniem Polska jak dotąd „nie kierowała się interesami mieszkańców swojego kraju”, ale realizowała realizowała zadania stawiane jej przez Stany Zjednoczone.

W trakcie konferencji prasowej Zacharowa została zapytana o kwestię stacjonowania amerykańskich żołnierzy w Polsce. Ostatnich kilkanaście dni stało bowiem pod znakiem kolejnych transportów wojskowych z USA, które lądowały na lotnisku pod Rzeszowem. Docelowo na Podkarpacie trafić ma blisko pięć tysięcy żołnierzy z amerykańskiej 82. Dywizji Powietrznodesantowej.

Zdaniem rzeczniczki rosyjskiej dyplomacji, o prawdziwe powody zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce należy pytać „strony przeciwnej”. Zacharowa zdecydowała się jednak przy tej okazji skrytykować dotychczasową politykę zagraniczną naszego kraju.

Ma być ona więc uzależniona od stanowiska Stanów Zjednoczonych. – Niestety, przez wiele lat polscy politycy nie kierowali się prawdziwymi interesami mieszkańców swojego kraju, a interesami, celami i zadaniami, które stawiają przed nimi USA. Moim zdaniem, jeśli spojrzycie na mapę, to zobaczycie, że bardziej sensowne jest bezpośrednie porozumiewanie się z sąsiednim państwem – stwierdziła Zacharowa.

Polski rząd ma według niej działać „wbrew logice, geopolityce i strategii”, dlatego poprzez realizację amerykańskiej polityki ma on lekceważyć interesy organizacji i stowarzyszeń międzynarodowych, do których obecnie należy Polska.

Na podstawie: dorzeczy.pl, belta.by.

Zobacz również: