Największa chińska inwestycja, która pojawiła się w Europie w ubiegłym roku, została ulokowana w naszym kraju. Chodzi o aktywa należące do przejętej przez Chińczyków Grupy Goodman, zajmującej się nieruchomościami. Ogółem przez ostatnich dwanaście miesięcy padł rekord związany z inwestycjami Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce.

Właśnie w ubiegłym roku Grupa Goodman sprzedała swoje nieruchomości chińskiemu koncernowi GLP, który również działa w tej samej branży. Chińczycy wydali więc blisko 800 mln dolarów w samej Polsce. Właśnie w naszym kraju znajdowało się 70 proc. portfolio Grupy Goodman, na które składa się blisko 48 budynków przemysłowych oraz magazynowych przejętych przez GLP.

Dzięki tej inwestycji w ubiegłym roku pobity został rekord wartości chińskich inwestycji w naszym kraju. Łącznie przedsiębiorstwa z Chińskiej Republiki Ludowej wydały w Polsce blisko miliard dolarów. Pod tym względem znajdujemy się na ścisłym europejskim podium. Więcej niż w Polsce Chińczycy zainwestowali tylko w Niemczech (około 2 mld dolarów) i we Francji (ponad 1 mld dolarów).

Wcześniej chińskie inwestycje nad Wisłą były warte około 100 mln dolarów rocznie, zaś w rekordowym 2016 roku wyniosły około 500 mln dolarów. Na ubiegłoroczny wynik wpływa nie tylko transakcja dokonana przez GLP. Nie wiadomo jednak dokładnie ile chińskie firmy wydały między innymi na kupno dwóch dwa center logistycznych Amazona w Bolesławcu i Pabianicach, a także na jedenaście inwestycji  typu „greenfield”.

Należy jednak podkreślić, że wspomniany miliard dolarów nie jest kwotą oszałamiającą. Stanowi tylko część bezpośrednich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. W pierwszych jedenastu miesiącach ubiegłego roku, według informacji Narodowego Banku Polskiego, obce firmy miały zainwestować w Polsce blisko 10 mld dolarów. Ponadto dane te są najczęściej utajnione, stąd można mówić o szacunkowych kwotach.

Na podstawie: bankier.pl.