Szwedzki rząd zdecydował się na wprowadzenie nowych rozwiązań dotyczących osób ubiegających się o azyl. Tamtejsza Agencja Migracyjna do października bieżącego roku ma więc przygotować specjalne szkolenia. Będą one obowiązkowe dla każdego potencjalnego azylanta, który będzie między innymi uczony, że przemoc jest zjawiskiem negatywnym.

Lewicowy gabinet Stefana Löfvena zobowiązał Szwedzką Agencję Migracyjną do wprowadzenia „obowiązkowego wprowadzenia do społeczeństwa. Urzędnicy mają czas do 1 października, aby opracować program skierowany do wszystkich osób ubiegających się o azyl na szwedzkim terytorium. Będzie on zawierał informacje nie tylko o samych procedurach imigracyjnych.

Przede wszystkim wspomniane wprowadzenie ma edukować imigrantów w zakresie szwedzkich praw i obyczajów. Każda osoba starająca się o prawy do azylu będzie musiała przyswoić informacje o określonych zwyczajach. Tym samym imigranci zostaną poinformowani o przepisach zabraniających przemocy, wielożeństwa, okaleczania narządów płciowych czy nienawiści na tle narodowościowym i rasowym.

Socjaldemokratyczny minister sprawiedliwości i migracji Morgan Johansson twierdzi, że każda osoba ubiegająca się o azyl musi znać swoje prawa i obowiązki, a przede wszystkim musi wiedzieć „jak wygląda życie w Szwecji”. Pierwsza ocena efektów „wprowadzenia do społeczeństwa” ma pojawić się w 2023 roku.

Na podstawie: friatider.se.