xi2Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jinping, wygłaszając przemówienie na temat filozofii i nauk społecznych w swoim kraju, pochwalił marksizm jako udowodniony naukowo i wciąż aktualny we współczesnym świecie.

Dla przywódcy Komunistycznej Partii Chin marksizm jest wciąż przewodnią teorią w filozofii i naukach społecznych jego kraju, a wszystkie trzeźwo myślące osoby przychylą się do jego opinii. Według Jinpinga wiele osób nie pogłębiło i nie zrozumiało zarazem marksizmu, stąd w chińskim społeczeństwie istnieje wiele niejednoznacznych lub błędnych opinii na jego temat. Chiński prezydent stwierdził, że czytał zachodnie opracowania na temat tej ideologii, które często nie są co prawda poprawne, ale widać po nich, iż są wynikiem uważnego badania tekstu i jego znajomości. Badania nad marksizmem w Chinach mają być natomiast w tej kwestii niewystarczające.

Jednocześnie Jinping nawiązał do tradycji intelektualnych postaci takich jak Sokrates, Arystoteles, Dante, Szekspir, Wolter i Monteskiusz, bez których jego zdaniem niemożliwy byłby światowy postęp cywilizacyjny. Narodziny marksizmu dla chińskiego przywódcy są natomiast wielkim wydarzeniem w historii intelektualnej ludzkości.

Odnosząc się do problemów chińskich nauk społecznych, Jinping stwierdził, że Chiny mają wielu wysokiej jakości ekspertów, ale potrzebują więcej prawdziwych mistrzów. Chiński prezydent dodał, iż rozwój filozofii i nauk społecznych musi być zorientowany na problemy ludzkości, a więc być praktyczny i realistyczny.

Na podstawie: news.xinhuanet.com.