ttip-trojanGrecki rząd jest gotów sprzeciwić się umowie o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi. Według Aten porozumienie TTIP nie przewiduje ochrony geograficznego pochodzenia niektórych produktów rolnych.

Portal Euractiv.com dotarł do dokumentu przygotowanego przez greckie ministerstwo gospodarki. Wynika z niego, że rząd Alexisa Tsiprasa jest gotów zawetować TTIP z powodu sztywnego stanowiska Stanów Zjednoczonych, które nie chcą pójść na kompromis w obszarach takich jak zamówienia publiczne czy sektor usług przewozowych. Podobnie ma być w przypadku ochrony geograficznego pochodzenia niektórych produktów, w tym co najważniejsze dla Grecji, tych pochodzących z rynku mlecznego.

Według przepisów Unii Europejskiej, ser z mleka owczego bądź mieszanki mleka owczego i koziego, może być nazywany „fetą” jedynie w Grecji. Porozumienie TTIP nie przewiduje natomiast podobnej ochrony krajowych produktów, stąd ser o tej nazwie będzie mógł być produkowany w dowolnym miejscu Stanów Zjednoczonych.

Na podstawie: euractiv.com.