Wojny od zawsze towarzyszyły ludzkości i towarzyszą jej również teraz. Tylko w ostatnim półroczu 2014 roku były jedną z głównych przyczyn, które wypchnęły z domów 5,5 mln. ludzi na całym świecie, często czyniąc z nich uchodźców. Z raportu opublikowanego przez UNHCR (Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców) wynika, że 1,4 mln. ludzi musiało uciekać poza granice swojego kraju.
Na chwilę obecną największą grupę uchodźców stanowią Syryjczycy (po raz pierwszy w historii), których już 3 mln musiały uciekać z Syrii z powodu podsycanej przez zachód wojny domowej pustoszącej ich domy. Syryjczycy stanowią obecnie 23% wszystkich uchodźców. Uchodźcy z tego kraju rozproszyli się po ponad 100 krajach świata. W pierwszej połowie 2014 roku Syryjczycy złożyli ponad 59 tys. wniosków o status uchodźcy. 40% z nich trafiło do Niemiec i Szwecji.
Drugim w kolejności krajem, z którego przez niepokoje i działania zbrojne masowo uciekają ludzie jest Afganistan. Amerykańska „wojna z terrorem” zmusiła do ucieczki już 2,7 mln Afgańczyków. Na trzecim miejscu plasuje się Somalia, a po niej Sudan Demokratyczna Republika Konga, Birma i Irak.
Krajem, który przyjął największą liczbę uchodźców jest Pakistan. Według raportu ONZ, aż 1,6 mln. ludzi uciekło na terytorium tego kraju. Maleńki Liban zamieszkuje obecnie ponad milion uchodźców, głównie Palestyńczyków. Do Iranu uciekło około 980 tys osób, a kolejnych 820 tys. znalazło schronienie w Turcji.
„W 2014 r. zaobserwowaliśmy bezprecedensowy wzrost liczby ludzi, którymi się opiekujemy. Dopóty społeczność międzynarodowa nie znajdzie rozwiązań politycznych dla wygaszenia obecnych konfliktów i zapobiegania następnym, dopóki będziemy się zmagać z dramatycznymi konsekwencjami humanitarnymi” – ostrzegł Antonio Guterres, wysoki komisarz ds. uchodźców.
Sytuacja w Polsce nie wygląda w tym kontekście najgorzej. Na terenie naszego kraju przebywa 16 tys uchodźców, władze otrzymały również ponad 2800 wniosków od kolejnych uciekinierów o przyznanie statusu uchodźcy.
UNHCR podkreśla, że swój raport stworzył na podstawie informacji rządowych i pochodzących od organizacji międzynarodowym dlatego też raport nie zawiera kompletnych danych. Pełny raport dotyczący uchodźców zostanie zaprezentowany w czerwcu bieżącego roku.
na podstawie: PAP