Prezydent Andrzej Duda przebywał w Socjalistycznej Republice Wietnamu z oficjalną wizytą państwową, spotykając się z najważniejszymi politykami tego azjatyckiego kraju. Głównym celem wyprawy Dudy do Hanoi i Ho Chi Minh było rozwinięcie współpracy gospodarczej z tym dynamicznie rozwijającym się krajem, a jedną z głównych decyzji prezydenta było podpisanie dokumentów pozwalających na udzielnie Wietnamczykom pożyczki w wysokości 250 milionów euro, zaś kwota ta ma być przeznaczona głównie na kupno polskich produktów.
Polski prezydent przybył do Hanoi wraz z małżonką, a w Hanoi spotkał się z przedstawicielami najwyższych władz państwowych Socjalistycznej Republiki Wietnamu: prezydentem Tran Dai Quangiem, premierem Nguyen Xuan Phuciem oraz sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Wietnamu Nguyen Phu Trongiem. W trakcie pierwszego nieoficjalnego dnia swojej wizyty, czyli w poniedziałek, Duda rozmawiał natomiast z Wietnamczykami będącymi absolwentami polskich szkół wyższych, dziękując im za bycie ambasadorami naszego kraju w tym azjatyckim państwie.
We wtorek, kiedy rozpoczęła się już oficjalna część wyjazdu Dudy, został on powitany przez swojego wietnamskiego odpowiednika. Tematem rozmów obu prezydentów był oczywiście rozwój polsko-wietnamskiej współpracy, przede wszystkim w dziedzinie gospodarki, ponieważ Socjalistyczna Republika Wietnamu od kilku lat poważnie zmienia swój ustrój społeczno-gospodarczy. Z tego powodu w obecności Dudy i Quanga podpisano między innymi umowę o pożyczce w wysokości 250 milionów euro, którą Wietnamczycy mają przeznaczyć na zakup wyrobów polskich producentów.
Dudzie towarzyszył między innymi wicepremier i minister szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, dlatego wśród podpisanych porozumień nie zabrakło tych, które dotyczą współpracy Polski i Wietnamu w dziedzinie edukacji. Najprawdopodobniej już niedługo na Uniwersytecie w Hanoi będzie możliwe więc uczenie się języka polskiego, natomiast wietnamscy studenci będą mieli większą możliwość wyjazdów na naukę do Polski. Dalszą kooperację mają natomiast rozwijać resorty edukacji obu krajów, które porozumiały się w tej kwestii już przed trzema miesiącami.
Jednym z punktów programu prezydenckiej wizyty były odwiedziny w siedzibie Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Wietnamu, w tym spotkanie z jej sekretarzem generalnym. Wspomniany już Nguyen Phu Trong podziękował Dudzie za wkład Polaków w dzieło wyzwolenia narodowego Wietnamu oraz jego rozwoju, a także docenił ostatnich kilka lat polskiego wsparcia dla rozwoju stosunków z Wietnamem, który uważa przez to Polskę za swojego tradycyjnego partnera.
Ostatniego dnia wizyty polski prezydent otworzył Polsko-Wietnamie Forum Gospodarcze w Ho Chi Minh, gdzie zadeklarował, iż Wietnam powinien być bramą Polski do azjatyckich rynków, natomiast nasz kraj może pomóc Wietnamczykom w odważniejszym wejściu na europejski rynek. Dudzie towarzyszyła przy tym grupa około sześćdziesięciu polskich przedsiębiorców, zaś firma Adamed nabyła pakiet kontrolny jednego z wietnamskich przedsiębiorstw.
Wartość obustronnej wymiany handlowej pomiędzy Rzeczpospolitą Polską i Socjalistyczną Republiką Wietnamu wyniosła w ubiegłym roku blisko dwa miliardy dolarów, a Wietnam jest naszym siódmym największym partnerem gospodarczym spoza Unii Europejskiej. Wietnamskie media podkreślają natomiast, iż obustronne stosunki polsko-wietnamskie zostały zawarte już w 1950 roku, zaś nasze kraje „łączy tradycyjna przyjaźń”.
Na podstawie: interia.pl, en.nhandan.org.vn, dangcongsan.vn, prezydent.pl.