Organizacja biotechnologiczna ISAAA poinformowała, iż obszar upraw genetycznie modyfikowanych zwiększył się o 3 procent. W ujęciu liczbowym oznacza to, że w ubiegłym roku powierzchnia upraw zarezerwowanych pod GMO wzrosła o 4,9 mln ha i aktualnie wynosi 175,2 mln ha.
ISAAA stwierdziła jednocześnie, że rok 2013 nie był rekordowy jeśli chodzi o wzrost powierzchni zarezerwowanej pod uprawę GMO. Daleko mu chociażby do rekordowego roku 2010, gdy zanotowano aż 10-procentowy wzrost obszaru upraw tego typu. Konfrontując jednak zestawione dane począwszy od roku 1996 (czyli od momentu, gdy zainicjowano uprawę GMO na masową skalę) do wspomnianego roku 2013 powierzchnia upraw modyfikowanych genetycznie zwiększyła się stukrotnie.
Najwięcej upraw GMO jest w Stanach Zjednoczonych (ponad 70 mln ha), następnie w Brazylii (40,3 mln ha), Argentynie (24,4 mln ha), w Indiach (11 mln) i Kanadzie (10,8 mln ha). Wśród krajów, które znaczącą przestrzeń przeznaczyły pod uprawę genetycznie modyfikowane znajdują się również Chiny (4,2 mln ha), Paragwaj (3,6 mln ha), RPA (2,9 mln ha) czy też Pakistan (2,8 mln ha). Jak w oficjalnym raporcie stwierdziła Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, w roku 2013 upraw GMO w Polsce nie odnotowano.
na podstawie: PAP