Stacja radiowa RMF FM uzyskała informacje na temat nowych zakupów dokonanych przez Komendę Główną Policji. Przede wszystkim policja uzyska dzięki nim dostęp do dotychczas zaszyfrowanych informacji, a także do kluczy i haseł oraz danych usuniętych z komunikatorów internetowych. Łącznie specjalistyczne narzędzia służące do dokładnej inwigilacji obywateli kosztowały blisko 6,5 miliona złotych.

Komenda Główna Policji za wspomnianą kwotę miała zakupić łącznie cztery produkty z 21 „usługami dostępu”. Pierwszym z nich są systemy pozwalające na pobieranie oraz odzyskiwanie danych, które znajdują się na urządzeniach zablokowanych albo zaszyfrowanych. Tym samym policja będzie mogła śledzić listę połączeń, wszystkie wiadomości, dane lokalizacji czy historię aktywności internetowej inwigilowanego przez siebie użytkownika.

Kolejny rodzaj produktów, o których informuje RMF FM, da funkcjonariuszom dostęp do danych w chmurze. Dzięki temu będą oni mogli wertować korespondencję Polaków, obserwować rzeczy wyszukiwane przez nich w internecie oraz śledzić na żywo przemierzane przez nich trasy.

Jak widać szczególnym zainteresowaniem ze strony policji cieszy się aktywność internetowa Polaków. Z tego powodu kolejny z produktów ma umożliwić im „profilowanie cyfrowe, czyli między innymi śledzenie aktywności w mediach społecznościowych w postaci zamieszczanych komentarzy, a nawet… kliknięć „lubię to”.

To nie koniec kontrowersyjnych zakupów dokonanych przez służby. Ostatni z produktów pozyskanych przez KGP umożliwia uzyskanie dostępu do kluczy i haseł, a także odzyskanie danych skasowanych z komunikatorów przez inwigilowaną osobę. Dodatkowo dzięki niemu policja uzyska dane dotyczące pobranych plików czy usuniętych kont.

RMF FM zauważa, że dowództwo policji już ogłosiło przetarg na kolejne narzędzia służące do inwigilacji obywateli. Mają one wykorzystywać w swojej pracy między innymi sztuczną inteligencję, aby wyszukiwać konkretne obrazy w urządzeniach z nośnikami danych.

Do sprawy opisanych produktów odniosło się samo KGP. W wiadomości przekazanej RMF FM policjanci twierdzą, że dokonane przez nich zakupy oznaczają „dostosowanie do nowych wyzwań”, które niosą za sobą nowoczesne technologie.

Mariusz Ciarka z KGP pytany o procedury użycia systemów, które głęboko mogą ingerować w prywatność zapewnił, że policja swoje czynności może wykonywać tylko i wyłącznie na podstawie i w granicach określonych przepisami – można dodatkowo przeczytać na stronie internetowej RMF24.pl.

Rządzący coraz mocniej zabiegają o narzędzia pozwalające na daleko idącą inwigilację obywateli. „Dziennik Gazeta Prawna” informował w tym tygodniu, że Kancelaria Prezesa Rady Ministrów pracuje nad nowym prawem telekomunikacyjnym, mającym zmusić operatorów do przechowywania i przekazywania służbom różnorodnych danych dotyczących Polaków.

Na podstawie: rmf24.pl.

Zobacz również: