solidarnosc-flagiW trakcie obrad Komisji Krajowej NSZZ Solidarność w Kołobrzegu, uczestnicy podjęli decyzję o przeprowadzeniu sondażu w sprawie udziału w ogólnopolskiej akcji protestacyjnej, w której zakres mógłby wejść także strajk. Referendum strajkowe ma wybadać nastroje pracowników odnośnie proponowanych zmian w prawie pracy.

Respondent będzie musiał udzielić odpowiedzi tylko na dwa pytania. Dotyczą one zadeklarowanej formy protestu, którą ewentualnie miałby podjąć pracownik. Pierwsze z nich „czy weźmiesz udział w strajku?” i drugie „czy weźmiesz udział w manifestacji w Warszawie organizowanej przez NSZZ Solidarność?”.

Ankieta zawiera także rozwinięcie przeciwko czemu protestują struktury związkowe: zmianom w kodeksie pracy i stosowaniu umów śmieciowych, jako dominującej formy zatrudnienia. Lista postulatów jest jednak szersza. Obejmuje między innymi podwyższenie płacy minimalnej czy też zastopowanie procesu likwidacji szkół.

Akcja sondażowa ma potrwać do dnia 10 czerwca. Po tym terminie centrala związkowa ma udzielić odpowiedzi co do planowanej formy protestu.

na podstawie: solidarnosc.org.pl