Chorwacka policja zatrzymała niemieckiego reportera, pomagającego imigrantom nielegalnie przekroczyć granicę Chorwacji z Bośnią i Hercegowiną. Został on ukarany przez sąd jedynie grzywną, choć dopuścił się złamania między innymi ustawy o cudzoziemcach, ustawy o nadzorze granic państwowych oraz kodeksu granicznego strefy Schengen.

W piątek w gminie Cetingrad, znajdującej się w pobliżu granicy chorwacko-bośniackiej, zatrzymano łącznie osiem osób. Wśród nich miał znajdować się Niemiec podający się za reportera. Został on oskarżony przez służby o pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy, dlatego jego sprawą zajął się Wydział Wykroczeń Sądu Miejskiego w Karlovacu.

Ostatecznie chorwacki wymiar sprawiedliwości ukarał go karą grzywny w wysokości około 500 euro, zasądzoną za nielegalne przekroczenie granicy. Jednocześnie sędziowie nie przychylili  się do pozostałych wniosków policji, która oskarżyła Niemca o naruszenie zapisów ustawy o cudzoziemcach, ustawy o nadzorze granic państwowych oraz kodeksu granicznego strefy Schengen.

Komenda Straży Granicznej w Cetingradzie zapowiedziała odwołanie się od decyzji wymiaru sprawiedliwości. Służby twierdzą bowiem, że podczas swojego postępowania znalazły dowody na udział niemieckiego reportera w przemycie nielegalnych imigrantów.

Na podstawie: vecernji.hr, abcnews.go.com.

fot. wikipedia.org.