encehaENCEHA to patriotyczny projekt dwójki młodych utalentowanych raperów z Warszawy, którzy zdążyli już narobić nieco pozytywnego zamieszania za sprawą swojej twórczości. O ile patriotyzm w rapie nikogo nie dziwi, o tyle tworzący ten skład Bokser i Wuem w swoim przekazie w wielu swoich tekstach poruszają wątki typowo nacjonalistyczne, dzięki czemu ich składem zainteresowała się spora grupa odbiorców. Obydwaj wykonawcy kończą właśnie prace nad swoimi solowymi albumami, których premierę zaplanowano na przyszły miesiąc i które będzie można odsłuchać w pełni za darmo w internecie. Jako, że każda narodowa inicjatywa jest warta wsparcia, pragniemy przedstawić na łamach wywiad z Bokserem i Wuemem, którzy zgodzili się odpowiedzieć na kilka pytań jednego z redaktorów Autonom.pl. Zapraszamy do lektury.

***

Witam. Wasz skład staje się coraz bardziej popularny, szczególnie w kręgach stołecznych nacjonalistów – mimo wszystko jak przedstawilibyście się ogółowi naszych czytelników w kilku zdaniach?

BOKSER ENCEHA – Przede wszystkim normalny chłopak. Interesuję się boksem, który było mi dane trenować kilka lat na warszawskiej Gwardii pod okiem trenera Romana Misiewicza. Prowadzę własną firmę transportową, pochodzę z Warszawskiego Grochowa, robię rap z nutą patriotyzmu, lecz nie tylko. Poruszam różną tematykę od właśnie wyżej wymienionego patriotyzmu poprzez uliczne klimaty, czy wesołe numery. W swoich kawałkach mówię o tym co mi nie pasuje, co mnie dotyka, o swoich problemach życiowych, o problemach naszego państwa, prawnych absurdach, itp. Mojego rapu nie można zamknąć tylko i wyłącznie do tematu patriotyzmu. Robię wszystko to, co czuję, co mam w sercu. O tym nawijam i nigdy nie zamknę się tylko do jednego stylu, ale z pewnością będę nawijał tylko prawdę. Zero wymyślonych sytuacji. Sporo osób na polskiej scenie rap w tych czasach robi to, co jest aktualnie modne, a to jest dla mnie chore.

WUEM ENCEHA – Dumny Polak oraz Warszawiak z krwi i kości. Nagrywam Polski Rap Patriotyczny, ale nawinę także typowo życiową, osobistą kwestię, która mnie dotyka lub wiem, że chcę o tym powiedzieć. Sport, muzyka, turystyka, Bóg, Honor i Ojczyzna. ENCEHA 24h.

Jakie wydarzenia, postacie godne naśladowania, życiowe doświadczenia ukształtowały Wasze poglądy? Co skłoniło Was by dołączyć do obozu antysystemowej i nacjonalistycznej opozycji?

ENCEHA – Zdecydowanie historia Polski XX wieku, czasy I i II wojny światowej, okres komunizmu w Polsce i czasy PRLu jak i obecna sytuacja w kraju. Jeśli mówimy o postaciach wartych naśladowania, to przede wszystkim wymienimy Romana Dmowskiego, głównego ideologa polskiego nacjonalizmu oraz Rotmistrza Witolda Pileckiego za jego heroiczną walkę z wrogami Ojczyzny jak i za swoją siłę charakteru i bohaterstwo podczas czasów okupacji Polski przez III Rzeszę.

Życiowe doświadczenia? Przede wszystkim obserwacja młodego pokolenia, choć sami mamy dopiero lekko powyżej 20 lat. Dla nas liczą się wyższe dobra, wartości i cele, niż ciągłe melanżowanie, ćpanie czy beztroskie życie.

Powróćmy może do wydarzenia, którego echa nie milkną także i dziś. Jak oceniacie ostatni Marsz Niepodległości? Czy sądzicie, iż społeczne napięcie będzie nadal eskalować, czy też droga jawnej konfrontacji co najwyżej wydłuży listę więźniów politycznych?

ENCEHA – Na tegorocznym Marszu, naszym zdaniem, miało miejsce zbyt wiele prowokacji, które potem media, zresztą  jak zwykle, nakręciły do niewyobrażalnego stopnia, a winę zrzuciły tylko na jedną stronę. W sumie to tak, jak co roku. Eskalacja tych wydarzeń będzie naszym zdaniem tylko co raz większa. Obawiamy się, że z każdym rokiem może być co raz gorzej i skutki tych represji może niestety odczuć co raz większe grono osób, a dodajmy, że zupełnie niesłusznie. Widać, że komuś nadmiernie przeszkadza to, iż pewna liczna grupa osób manifestuje swoją Polskość oraz przywiązanie i miłość do Ojczyzny. Dlaczego? Pytanie nie wymagające odpowiedzi…

Znaczący procent uczestników manifestacji 11.11.2012 stanowili kibice (sam się do nich także zaliczam). Między innymi utworem „Stadionowi Oprawcy” daliście znać, iż także nie jest Wam obca „w blasku odpalonej racy zabawa na trybunach”. Jak sądzicie, jak wyglądać będzie runda wiosenna 2012/2013? Czy zwiększą się represje i kary nieadekwatne do popełnionych przewinień? Czy możliwe jest, by fanatycy wspólnym głosem ponad podziałami przeciwstawili się instytucjom takim jak: policja, PZPN, wojewodowie?

ENCEHA – Szczerze mówiąc, to naszym zdaniem będzie coraz gorzej. Wszystko zmierza w złą stronę. Cały czas rzucane są kłody pod nogi przez kluby, policję, a kończąc na wojewodach. Zapewne kary nie ulegną zmianie, a tylko się zaostrzą. Czego innego w sumie można się spodziewać? Chyba tylko coraz większych absurdalnych decyzji i prowokacji. Czasami nie wiadomo czy śmiać się, czy płakać. Kiedyś grupy ultras dostawały nagrody za swoją działalność, a dzisiaj ochrzczone są mianem stadionowych bandytów za odpalenie racy, czy rozwinięcie sektorówki. Nie chore? Wiadomo, walka o swoje trwa cały czas, jednak jakie są jej skutki – bardzo dobrze wszyscy wiemy. Spadek frekwencji na meczach równa się brakowi zysków, logiczne. I jeśli pewne jednostki nie pójdą w końcu po rozum do głowy, to będziemy tkwić w takim błędnym kole, w którym jesteśmy. Against Modern Football!

Jak zdefiniowalibyście model społecznego aktywizmu nacjonalisty? Czy Waszym zdaniem aktualnie nie przywiązujemy zbyt dużej wagi do celebracji wydarzeń historycznych, zaniedbując przy okazji takie tematy jak prawa pracownicze, przeciwstawienie się wyzyskowi w pracy?

ENCEHA – Naszym zdaniem na jedno i drugie powinniśmy kłaść taki sam nacisk. Pamiętajmy o tych, którzy walczyli o wolną Polskę, a jednocześnie dajmy się zapamiętać jako nowe pokolenie również walczące o wolność, kreujące nową, własną historię. I nie dajmy sobie wmówić, że nacjonalizm to zło. Miłość do Ojczyzny jest złem? Aktywizm jest bardzo ważny. Propagujmy więc godne postawy, np. w muzyce, organizujmy marsze, mówmy o zdrowym, sportowym trybie życia. Wyjdźmy w koszulce z motywem patriotycznym na ulicę w normalny dzień, rozwieszajmy plakaty, rozdawajmy ulotki. Jest wiele sposobów na dawanie odpowiedniego świadectwa.

Jako polscy Autonomiczni Nacjonaliści promujemy zdrowy tryb życia – propagując ograniczenie używek przy jednoczesnym uprawianiu sztuk walki, chodzeniu na siłownie etc. Temat ten dość często jest obecny w Waszej twórczości, jak chociażby w kawałku „Szanuj to, co kochasz”, w którym WUEM używa dość popularnego wśród AN hasła „Sport-Zdrowie-Nacjonalizm”, po czym wnioskuję, iż także wpisujecie się w ten nurt. Czy możecie opisać swoją przygodę w osobistym propagowaniu tej życiowej drogi?

WUEM ENCEHA – Już za małolata, przede wszystkim dzięki mojemu dziadkowi, za co będę mu wdzięczny do końca życia, został mi wpojony w życiu sport. Pokazał mi podstawy boksu jak i nauczył wszystkiego, co związane z piłką nożną. Nigdy jednak nie trenowałem tych dyscyplin na poważnie w żadnym klubie. Obecnie chodzę na siłownię i staram się żyć w zgodzie z samym sobą i własnym sumieniem. Wiadomo, nikt nie jest święty, czasami każdy musi wrzucić na luz, nie ma co ukrywać, lecz nie może być to sposobem na życie.

BOKSER ENCEHA – Jestem jak najbardziej za sportowym trybem życia, a używki, hm… Myślę, że wszystko jest dla ludzi, ale dla ludzi z głową. Jeżeli chodzi o moje przygody ze sportem, to od małolata (ok. 7 lat) trenuję boks. Kiedyś trenowałem na warszawskiej Gwardii pod czujnym okiem trenera Romana Misiewicza. Miałem przerwę ok. 1 roku od treningów, a na dzień dzisiejszy uczęszczam dalej na treningi bokserskie z tym, że już w innym klubie i nie wyobrażam sobie tego nie robić. Chodzę też na siłownię i w miarę możliwości staram się uczęszczać też na różne zajęcia typu MMA itp. Ale typowo skupiam się na boksie oraz siłowni i moją pasją, o ile można nazwać to sportem, są motocykle, chodzi tu o tzw. ścigacze.

Kontynuując ten temat. Pokusy świata konsumpcyjnego są jednak zbyt wielkie, w związku z tym niemały procent ulega używkom. Niestety, dotyczy to także nacjonalistycznych aktywistów. O opamiętanie apelujemy w publicystyce, Wy w muzyce – czy macie jakieś inne pomysły, by zdrowotny przekaz przebił się do masowej świadomości?

ENCEHA – Gdyby ludzie naszego pokroju siedzieli w mediach, to sprawa być może byłaby prostsza. Nie ma w sumie co gdybać. W żadnym wypadku nie może być to sposobem na życie. Trzeba o tym mówić, przypominać na każdym kroku i wbijać do głowy na takie sposoby, do których mamy dostęp.

Jako, że jesteście składem tworzącym muzykę nie sposób nie zahaczyć o ten aspekt. W jednym z wywiadów przyznaliście, iż w pewnym stopniu zainspirował Was Zjednoczony Ursynów. Czy jest jeszcze ktoś spoza nurtu patriotycznego hip-hopu na kim się wzorujecie? Czy słuchacie także innych gatunków muzycznych?

ENCEHA – Wychowaliśmy się na Polskim Rapie i to on jest obecny na co dzień w naszym życiu. Jest wielu raperów, czy składów na polskiej scenie, którzy nas inspirują i których chętnie słuchamy. Są to stare nagrania Peji, Molesty, WSP, takie ekipy jak wspomniany przez Was Zjednoczony Ursynów, Pewna Pozycja czy Chora Psychika. Korzystając z okazji pozdrawiamy serdecznie naszego ziomeczka z tego ostatniego składu, Marcinka 3Z, z którym współpracujemy.

Luty 2013 roku to planowane wydanie Waszych solowych płyt. Co i kogo na nich uświadczymy? Czy będą one ogólnie dostępna w sieci czy też planujecie dystrybucję i sprzedaż na płytach CD?

BOKSER ENCEHA – „TAK TO WIDZĘ” będzie to moja solowa płyta, na której usłyszymy gościnnie wielu dobrych raperów z Polski, m.in. Arturo JSP (Ciemna Strefa), Marcinek 3Z (Chora Psychika), Marioboss, Kawa/Małas WNS, Jackson LS, Zbynio ADHD. Nie może zabraknąć oczywiście WUEMA, będzie też Polak 78 z Francji, dobre mordeczki z HHI Label, czyli Klipo, Kruka/Saio JNF, Rakkaman, Niski PGU. Premiera płyty to 15 luty. Będzie ona do ściągnięcia z naszego FB za darmo. Poruszane na niej tematy będą różne – przez patriotyzm, motywację, ulicę po wylewanie własnych żali, do pewnych sytuacji życiowych.

WUEM ENCEHA – „SIEWCA CHAOSU” to album, który ujrzy światło dzienne w lutym 2013 roku pod szyldem wydawnictwa HHI Label i będzie dostępny całkowicie za darmo do pobrania w mp3 (www.facebook.com/encehawwa) oraz do odsłuchu (www.youtube.com/encehatv). Materiał ten jest w 100% narodowy oraz antysystemowy.

Wspólną płytę ENCEHA na dzień dzisiejszy wstępnie datujemy na początek 2014 roku.

Jak wrażenia po grudniowym koncercie Eksplozja Rapu Patriotycznego? Tego typu koncerty to nadal coś świeżego w naszym klimacie. Czy planujecie brać udział w kolejnych tego typu inicjatywach?

ENCEHA – Wrażenia po koncercie jak najbardziej eleganckie. Oby tylko więcej takich imprez oraz organizacji. Ludziom, którzy to zorganizowali możemy z czystym sumieniem powiedzieć, iż naprawdę wzięli się za to na 100%. Mamy nadzieję, że pojawią się jeszcze tego typu imprezy i że będzie nam dane na nich się zaprezentować. Jesteśmy chętni i otwarci na współpracę.

Każdy koncert traktujemy jak ten najważniejszy. Nie ma dla nas koncertów lepszych, czy gorszych. Z naszej strony możemy zagwarantować, że damy z siebie wszystko, nawet jakby przyszły 3 osoby.

Trochę prywaty. Czy jesteście częstymi gośćmi Autonom.pl? Jak oceniacie całokształt portalu?

Zdarza się nam odwiedzić, jasne! Bardzo dobre źródło informacji. Merytoryczne relacje czy artykuły. Może przydałby się jakiś typowy dział muzyczny z odpowiednimi treściami? ? Ogólnie bardzo chętnie zaglądamy. : )

Dziękuje za rozmowę. Ostatnie słowo należy do Was. Ja ze swojej strony życzę Wam powodzenia na drodze nacjonalistycznej aktywności – póki sił i wolności starczy : )

Również dziękujemy serdecznie za rozmowę! Odwiedzajcie nasz fanpage na FB (www.facebook.com/encehawwa), zapraszamy gorąco do słuchania naszej muzyki oraz pozdrawiamy wszystkich naszych odbiorców oraz ludzi, z którymi współpracujemy i którzy dobrze nam życzą. To dzięki Wam również kręci się to dalej i mamy jeszcze większe siły do działania i nowe pomysły. Co do ostatnich życzeń to może lepiej nie będziemy dziękować, żeby nie zapeszyć, hehe : ) CWP!

rozmawiał: R.eutt