Rosjanie ustawili pomnik Włodzimierza Lenina w okupowanym ukraińskim Geniczesku. Wcześniej w przestrzeni publicznej wciąż można było zauważyć ukraińskie flagi i symbole, ale od pewnego czasu siły rosyjskie mają sukcesywnie usuwać je z kontrolowanych przez siebie terytoriów.

Wspomniana miejscowość położona jest nad Morzem Azowskim, w obwodzie chersońskim. Tereny te znajdują się pod rosyjską okupacją właściwie od początku wojny. Pozostawienie ich pod kontrolą Federacji Rosyjskiej wydaje się być zresztą jej obecnym celem, bo dzięki temu uzyska ona korytarz transportowy do Krymu.

Początkowo Rosjanie na okupowanych przez siebie terenach nie usuwali z przestrzeni publicznej flagi i symboli Ukrainy. Według relacji mediów zaczyna się to zmieniać od pewnego czasu. W Geniczesku ukraińska symbolika została zastąpiona przez pomnik „wodza światowej rewolucji”, a także przez flagi Rosji oraz Związku Radzieckiego.

Monument został usunięty z przestrzeni publicznej na mocy ukraińskiej ustawy dekomunizacyjnej z 2014 roku. Najprawdopodobniej został przywrócony w celu wykorzystania sentymentów miejscowej ludności do poprzedniego ustroju.

Na podstawie: euractiv.com, dziennik.pl.