Dwóch irlandzkich biskupów katolickich potępiło podczas wielkanocnych nabożeństw przypadki „homofobii” i „przestępstw z nienawiści”. Kilka dni wcześniej w Irlandii miało dojść do domniemanych ataków na przedstawicieli mniejszości seksualnych oraz na muzułmanów. Co ciekawe, podejrzanym o zabójstwo dwóch homoseksualistów jest mężczyzna pochodzący z Bliskiego Wschodu.

Od ubiegłego wtorku irlandzka policja prowadzi postępowanie dotyczące morderstwa dwóch homoseksualistów w mieście Sligo. Mężczyźni w wieku 42 i 58 lat zostali znalezieni martwi w swoich własnych domach, a o ich zabójstwo podejrzany jest 22-latek pochodzący z Bliskiego Wschodu, który najprawdopodobniej poznał ich poprzez internetową aplikację.

Śledczy badają więc motyw „przestępstwa z nienawiści”. Łączą także sprawę zabójstwa dwójki homoseksualistów z wydarzeniem mającym miejsce kilka dni wcześniej. Także w Sligo dźgnięty nożem w oko został mężczyzna, który spotkał się z osobą poznaną za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Na początku kwietnia doszło z kolei do brutalnego napadu na ubranego w tradycyjny strój muzułmanina, zmierzającego na modlitwę do meczetu w Dublinie. W tym przypadku śledczy również badają motyw „przestępstwa z nienawiści”. Dodatkowo odnotowano kilka przypadków wandalizmu wobec islamskich centrów kultu.

Do obu wydarzeń podczas wielkanocnych nabożeństw odnieśli się dwaj katoliccy biskupi, Kevin Doran z Sligo i Michael Jackson z Dublina. Według nich „osoby identyfikujące się jako LGBTQ+ nie powinny żyć w strachu większym niż inni”. Zdaniem Dorana „homofobia” jest zjawiskiem, którego „my jako chrześcijanie nie możemy nigdy tolerować”.

Dodatkowo biskup z Silgo skrytykował ataki na nieruchomości związane ze społecznością islamską. Doran twierdzi, że dokonali ich ludzie, którzy „nie rozpoznali naszego wspólnego człowieczeństwa oraz faktu, że wyznawcy islamu także są stworzeni na podobieństwo Boga”.

Na podstawie: independent.ie, irishexaminer.com, irishpost.com.