Benoit Hamon uważany za lidera lewego skrzydła Partii Socjalistycznej został kandydatem lewicy na prezydenta Francji, pokonując w partyjnych prawyborach byłego premiera Manuela Vallsa. Hamon w swoim programie proponuje między innymi wprowadzenie gwarantowanego dochodu podstawowego, skrócenie czasu pracy oraz rozwój ekologicznej energetyki.

Pierwszą turę prawyborów prezydenckich w Partii Socjalistycznej (PS), która odbyła się w niedzielę 22 stycznia, wygrał właśnie Hamon zdobywając 36,5 proc. głosów, a jego najpoważniejszym przeciwnikiem został Valls z poparciem 31,9 proc. działaczy lewicy. Różnica pomiędzy oboma politykami w ciągu blisko tygodnia znacząco się zwiększyła, stąd Hamon zawdzięcza swój triumf głosom blisko 58,7 proc. lewicowych aktywistów biorących udział w prawyborach. Valls po ogłoszeniu wyników przyznał się do porażki, uznając ją za „część życia politycznego”, a także twierdząc, iż będzie ona dla niego źródłem refleksji i „ponownym odkryciem samego siebie”. Hamon wezwał natomiast byłego premiera Francji oraz polityków Zielonych i socjalistycznej lewicy do stworzenia „konsekwentnej i trwałej lewicy rządowej”.

Apel Hamona był skierowany przede wszystkim do Jeana-Luca Mélenchona, lidera marksistowskiej Partii Lewicy (PG), który jest największym lewicowym beneficjentem kompromitujących czterech lat rządów prezydenta Françoisa Hollande’a i wspierających go socjalistów. Wyraźna radykalizacja zwolenników francuskiej lewicy była zresztą źródłem porażki Vallsa, który atakował swojego konkurenta poprzez oskarżenia o niemające pokrycia obietnice. Gazety wspierające socjalistów podkreślają, że były szef rządu uważany jest przez lewicowy elektorat za reprezentanta interesów biznesu i zwolennika akceptacji przez PS sporej części podstawowych zasad ideowych centroprawicy. Ponadto Valls jest utożsamiany przez lewicowych wyborców z ostatnimi nieudanymi rządami swojego ugrupowania i jego sojuszników.

Tymczasem zwycięzca prawyborów przedstawił w swojej kampanii typowo lewicowy program społeczny i gospodarczy. Hamon jest przede wszystkim zwolennikiem wprowadzenia gwarantowanego dochodu podstawowego (jego pilotażowe programy wprowadzają właśnie Finlandia i Kanada) dla osób powyżej 18. roku życia w wysokości do 750 euro, utrzymania tygodniowego czasu pracy na poziomie 35 godzin, wyodrębnienia z budżetu państwa 5 mld euro rocznie na projekty rozwojowe wybrane przez obywateli, zastąpienia energii jądrowej energetyką ekologiczną, czy też specjalnego podatku od prac wykonywanych przez roboty. Ponadto Hamon opowiada się za legalizacją marihuany, ale chce również lepiej kontrolować osoby przybywające do Francji. Francuscy politolodzy zauważają, iż socjalistyczny działacz wpisuje się w trend widoczny wśród niemal ugrupowań europejskiej lewicy, gdzie władzę w istniejących partiach przejmuje reprezentant ich lewicowego skrzydła (Jeremi Corbyn i brytyjska Partia Pracy), lub też tradycyjne lewicowe stronnictwa zastępują nowe ruchy (hiszpański Podemos).

Hamon urodził się w 1967 r. i z wykształcenia jest historykiem. Swoją działalność w PS rozpoczął w 1991 r., a już dwa lata później stał się założycielem i pierwszym przewodniczącym Socjalistycznego Ruchu Młodzieży. Od 2004 do 2009 r. był posłem do Parlamentu Europejskiego, natomiast od 2012 r. jest deputowanym francuskiego Zgromadzenia Narodowego. W latach 2012-2014 był ministrem gospodarki, solidarności społecznej i konsumpcji, natomiast w 2014 r. przez cztery miesiące pełnił funkcję ministra edukacji narodowej, szkolnictwa wyższego i badań naukowych.

Na podstawie: france24.com, lefigaro.fr, liberation.fr.