Lewicowy senator Bruno Astorre powiedział o kilka słów za dużo, ponieważ zdecydował się pochwalić aktywność włoskich nacjonalistów z CasaPound Italia. Choć polityk stwierdził jedynie, że jego Partia Demokratyczna powinna naśladować ich działalność prowadzoną pośród zwykłych ludzi, został on skrytykowany przez swoich partyjnych kolegów oraz media, a także wezwany do wyprostowania swojej wypowiedzi w mediach społecznościowych.

Astorre w przeszłości był działaczem ugrupowań o profilu chrześcijańsko-demokratycznym, ale od ponad jedenastu lat reprezentuje centrolewicową Partię Demokratyczną (PD). Włoska lewica jest tymczasem największym przegranym wiosennych wyborów parlamentarnych, zaś od czasu objęcia władzy przez antyimigracyjną Ligę oraz antysystemowy Ruch Pięciu Gwiazd (M5S) jej głos właściwie w ogóle nie jest słyszalny w przestrzeni publicznej.

Z tego powodu na łamach lewicowo-liberalnych mediów pojawiają się dyskusje, które mają prowadzić do wypracowania przez centrolewicę nowej strategii politycznej. Wspomniany senator uważa więc, że dobrym bodźcem do wyjścia z marazmu byłoby częste naśladowanie ugrupowań takich jak CasaPound Italia, ponieważ jego zdaniem włoscy nacjonaliści (określani przez niego faszystami) nie mają większych problemów z wyjściem do zwykłych Włochów.

Wypowiedź ta nie była więc pochwałą ideologii CPI, lecz i tak wzbudziła duże kontrowersje wśród włoskiej lewicy. Claudio Mancini, główny konkurent Astorre w walce o fotel szefa PD w regionie Lazio, wezwał nawet swojego partyjnego kolegę do wyprostowania jego słów na łamach mediów społecznościowych. Jego zdaniem w żadnej sprawie nie powinno się bowiem chwalić „faszystów”, dlatego senator ostatecznie zdecydował się opublikować odpowiedni wpis.

Podkreślił on więc, że uważa CPI za organizację „nazistowsko-faszystowską”, która „powinna być zlikwidowana i zakazana”, ponieważ „jest ona fabryką nienawiści”. Astorre zaznaczył jednak przy okazji, iż jego wypowiedź powinna być rozumiana w szerszym kontekście, stąd powtórzył, iż chodziło mu głównie o funkcjonowanie nacjonalistów pośród społeczeństwa.

Na podstawie: ilprimatonazionale.it.