W niemieckim Düsseldorfie doszło do starć pomiędzy policją i częścią kurdyjskiej społeczności, popierającej komunistyczną Partię Pracujących Kurdystanu. Zamieszki zaczęły się po tym, jak funkcjonariusze zatrzymali demonstrację z powodu obecności na niej zakazanych symboli, a mianowicie flag z wizerunkiem Abdullaha Öcalana, czyli lidera kurdyjskiej skrajnej lewicy przebywającego w tureckim więzieniu.
Przedwczoraj część kurdyjskiej społeczności mieszkającej w Niemczech zorganizowała demonstrację przeciwko tureckiemu prezydentowi Recepowi Tayyipowi Erdoğanowi, na której obok banerów z wizerunkiem Öcalana pojawiły się także flagi z symbolami skrajnej lewicy, w tym z sierpem i młotem. Niemiecka policja skupiła się jednak na płótnach z wizerunkiem uwięzionego przywódcy Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) i z tego powodu zatrzymała pochód.
Funkcjonariusze najpierw ostrzegli Kurdów, iż ich demonstracja zostanie powstrzymana jeśli nie znikną z niej flagi z Öcalanem, a do samych starć doszło po niedostosowaniu się manifestujących do wystosowywanych ostrzeżeń. W wyniku zamieszek, podczas których w ruch poszły różnego rodzaju przedmioty oraz drzewce od flag, rannych zostało dwunastu policjantów oraz dwóch Kurdów, zaś ogółem zatrzymano dziewięciu przedstawicieli licznej w Niemczech społeczności kurdyjskiej.
Od aktów przemocy odcięli się organizatorzy demonstracji, ponieważ ich zdaniem zamieszki przedstawiły w nieodpowiednim świetle polityczne cele Kurdów. Sam zakaz eksponowania symboli związanych z Öcalanem potwierdził w piątek sąd administracyjny w Nadrenii – Północnej Westfalii, który podkreślił, że kurdyjski polityk przebywający w tureckim więzieniu jest przywódcą organizacji powszechnie uważanej za terrorystyczną.
Choć Niemcy szczególnie w tym roku pogorszyły swoje relacje z Turcją, to właśnie pod jej naciskiem zaczęły uważniej przyglądać się kurdyjskim manifestacjom odbywającym się za naszą zachodnią granicą. Z tego powodu już na początku roku rozszerzono katalog zakazanych symboli, zaś jednym z nich jest właśnie wizerunek Öcalana.
Na podstawie: focus.de, jungefreieht.de, dw.de.