Wczoraj w polskich parafiach organizowana była zbiórka funduszy na rzecz imigrantów atakujących granicę Polski z Białorusią. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki uzasadnił ją „głoszeniem Ewangelii”, a także koniecznością wsparcia „procesu długotrwałej integracji uchodźców, którzy zdecydują się pozostać w Polsce”. Dodatkowo list w sprawie kryzysu granicznego wystosowała „inteligencja katolicka”.

Kościół katolicki w Polsce od ponad dwóch tygodni namawia do organizowania wsparcia na rzecz imigrantów przebywających na terytorium Białorusi. Przewodniczący Episkopatu w poprzednim komunikacie na ten temat także nawoływał do przekazywania darów i funduszy w celu wsparcia obcokrajowców.

Wczoraj abp Gądecki ponowił swój wcześniejszy apel. Wezwał więc wiernych Kościoła katolickiego w Polsce do wzięcia udziału w zbiórce, którą koordynuje charytatywna organizacja Caritas Polska oraz delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw imigracji. Jednym z argumentów na jej rzecz ma być konieczność „głoszenia Ewangelii”.

Środki zbierane podczas tej kwesty zostaną przeznaczone – za pośrednictwem Caritas Polska – na finansowanie działań pomocowych na terenach przygranicznych podczas kryzysu migracyjnego oraz na proces długotrwałej integracji uchodźców, którzy zdecydują się pozostać w Polsce – napisał w swoim oświadczeniu przewodniczący Episkopatu.

Dzisiaj list otwarty w sprawie „uchodźców” wystosowali przedstawiciele Kościoła katolickiego oraz tak zwanej „inteligencji katolickiej”. Można przeczytać w nim między innymi wezwanie do Straży Granicznej, która zdaniem sygnatariuszy nie powinna odsyłać imigrantów z powrotem na Białoruś.

Na podstawie: episkopat.pl, gosc.pl, onet.pl.

Zobacz również: