Drożejące prawa do emisji dwutlenku węgla doprowadziły do stałego wzrostu cen energii. Reprezentujący interesy sektora energetycznego Polski Komitet Energii Elektrycznej z tej okazji nie zamierza podejmować działań mających na celu ich obniżkę. Zamiast tego zamówił on kampanię społeczną mającą „oswoić” Polaków z coraz większymi wydatkami na rachunki za prąd.
Dziennik „Rzeczpospolita” rozmawiał o tej sprawie z Maciejem Kością, dyrektorem do spraw komunikacji w Polskim Komitecie Energii Elektrycznej. Przyznał on, że organizacja zrzeszająca zwłaszcza państwowe koncerny energetyczne zamówiła specjalną kampanię edukacyjną. W założeniu ma ona pokazać Polakom w jaki sposób mogą zminimalizować skutki nieuchronnych podwyżek cen energii.
Za jej przeprowadzenie ma odpowiadać agencja MSL. Nie udzieliła jednak ona informacji o szczegółach, bo zasłania się w tej kwestii tajemnicą handlową. Na dodatek wspomniany Komitet sam nie wie jeszcze, ile będzie musiał zapłacić za przeprowadzenie kampanii.
Jeden z rozmówców „Rzeczpospolitej”, mający pracować na koncernu energetycznego, zaprzecza jakoby chodziło o „zamydlenie oczu”. Kampania ma więc „tłumaczyć Polakom, co wchodzi w skład ceny prądu”. Tymczasem coraz wyższe koszty produkcji energii elektrycznej są związane z drożejącymi prawami do emisji CO2, które zostały wdrożone jako element „polityki klimatycznej” Unii Europejskiej.
Na podstawie: rmf24.pl, rp.pl.
Zobacz również: