endecjafot2Osoby mające problem z nadążeniem za zmianami wśród narodowców zasiadających w parlamencie, z pewnością będą mieli teraz jeszcze trudniejsze zadanie. Po rozłamie w Ruchu Narodowym i powołaniu stowarzyszenia Endecja, także tą drugą formację dopadły zmiany personalne.

Tygodnik „Wprost” poinformował, że z powołanego w tym roku stowarzyszenia Endecja odejdzie dwóch posłów, którzy również są częścią cyrkowej grupy Pawła Kukiza. Endecję postanowili opuścić Bartosz Jóźwiak, prezes konserwatywno-liberalnych resztek Unii Polityki Realnej, a także Tomasz Rzymkowski, były publicysta narodowo-liberalnego kwartalnika „Myśl.pl” i wiceszef komisji śledczej ds. afery Amber Gold. Obaj parlamentarzyści mieli rozstać się ze stowarzyszeniem „nowoczesnych endeków” z powodu postaci posła Kukiz’15 i byłego europosła Ligi Polskich Rodzin, Sylwestra Chruszcza. Rzymkowski zaprzecza jednak jakoby powodem odejścia jego i Jóźwiaka nie były różnice personalne, ale odmienna wizja nowej organizacji.

Sama Endecja powstała w wyniku rozłamu w Ruchu Narodowym, który zdecydował się na opuszczenie klubu Kukiza w maju bieżącego roku. Na taki krok zdecydował się jedynie prezes RN Robert Winnicki, natomiast czterech pozostałych narodowo-liberalnych działaczy wybranych z list Kukiza pozostało w jego parlamentarnej strukturze. Stronnicy zblazowanego muzyka w tym samym miesiącu ogłosili powstanie stowarzyszenia Endecja, którego najbardziej rozpoznawalnymi postaciami są „nowoczesny endek” Rafał A. Ziemkiewicz oraz przedsiębiorca Marek Jakubiak.

Posłów wszystkich rozłamowych grup narodowców w parlamencie w ostatnim czasie połączył jednak portal społecznościowy Facebook, który zawieszając działanie kilku organizacyjnych profili znacząco obniżył szansę na budowę Wielkiej Polski.

Na podstawie: rp.pl, źródła własne.