ormianie-ludobojstwoKilka tysięcy Ormian zgromadziło się w Kościele w Teheranie, aby uczcić ludobójstwo Ormian, którego 100 lat temu dopuściły się wojska Imperium Osmańskiego. W uroczystościach wzięli udział również przedstawiciele rządu Iranu.

Ormianie zgromadzili się w Katedrze św. Sarkisa w Teheranie, przypominając o 100. rocznicy ludobójstwa tej grupy przez wojska Imperium Osmańskiego, którego ofiary szacuje się nawet na 1,5 mln osób. Chrześcijanie mieli ze sobą banery „Pamiętamy i domagamy się sprawiedliwości”, zaś ich przedstawiciele wzywali do wywarcia nacisku na Turcję, aby ta uznała swoją winę, wraz ze wszystkimi skutkami prawnymi takiego kroku.

Reprezentant ormiańskich chrześcijan w irańskim parlamencie, Karen Khanlari, podkreślił w swoim przemówieniu, że założyciel Republiki Islamskiej ajatollah Ruhollah Chomejni potępił ludobójstwo Ormian. Dodatkowo zapewnił ich w latach 80. XX w., że podobne zdarzenie nigdy nie będzie miało miejsca w Iranie, zapewniając Ormianom pełnię praw obywatelskich.

na podstawie: presstv.ir