iran-sloveniaNajważniejsi irańscy i słoweńscy politycy brali udział w ponownym otwarciu ambasady Słowenii w Teheranie, która została zamknięta w 2013 roku. Ponadto oba kraje mają odbudować swoje wzajemne relacje, a łączy ich zwłaszcza przekonanie, iż terroryzm rozprzestrzenił się z powodu braku woli politycznej na arenie międzynarodowej w sprawie jego zwalczania.

Ambasada Słowenii w stolicy Iranu została zamknięta w 2013 r. z powodu ówczesnej trudnej sytuacji gospodarczej i finansowej tego europejskiego kraju. W uroczystości jej ponownego otwarcia wzięli udział słoweński prezydent Borut Pahor, irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif i jego słoweński odpowiednik Karl Erjavec. Zarif wyraził nadzieję, że ten krok pozwoli rozwinąć współpracę irańsko-słoweńską, natomiast Pahor podkreślił, iż jego kraj chce prowadzić wspólne interesy z Irańczykami. Przed ceremonią otwarcia słoweńskiej placówki, Pahor spotkał się ze swoim irańskim odpowiednikiem, Hanasem Rowhanim. Irański prezydent wyraził radość z powodu pierwszej w historii wizyty słoweńskiej głowy państwa w jego kraju, a także podkreślił, iż otwarcie słoweńskiej ambasady świadczy o determinacji Słowenii w kwestii budowy relacji irańsko-słoweńskich.

Podczas spotkania z przewodniczącym irańskiego parlamentu Alim Laridżanim, Pahor miał rozmawiać przede wszystkim o kwestii walki z terroryzmem. Obaj politycy zgodzili się, że jego rozprzestrzenienie się miało związek z brakiem międzynarodowej woli politycznej w sprawie przeciwdziałania temu zjawisku. Słoweński prezydent dodał, iż Iran jest kluczowym krajem w regionie Bliskiego Wschodu, dlatego też wyraził poparcie dla porozumienia nuklearnego pomiędzy Iranem i sześcioma światowymi mocarstwami.

Ważnym elementem tej wizyty było też podpisanie szeregu umów handlowych, które związane były przede wszystkim z sektorem energetycznym, a także ze współpracą w kwestiach technologii komunikacyjnych i informacyjnych. Do Teheranu wraz z Pahorem przybyła także delegacja słoweńskich przedsiębiorców.

Na podstawie: presstv.ir, zurnal24.si.