IKEA w szwedzkim mieście Karlstad poszukuje pracowników sezonowych tylko poza granicami kraju. Miejscowy urząd pracy nie dostrzega w tej sprawie znamion dyskryminacji szwedzkich obywateli, bo gigant branży meblarskiej poszukuje obcokrajowców w celu zwiększenia różnorodności wśród zatrudnionych.

Portal Samnytt opisał historię Anny, bezrobotnej kobiety z Karlstad. Miała ona szukać pracy w całej Szwecji, aż w jej ręce wpadła oferta wakacyjnego zatrudnienia w sieci IKEA. Szybko okazało się, że nie może ubiegać się o stanowisko, ponieważ nie jest pracownikiem z zagranicy.

Firma produkująca i sprzedająca meble współpracuje z lokalnym samorządem oraz Szwedzkimi Publicznymi Służbami Zatrudnienia. Dziennikarze Samnytt skontaktowali się więc z miejscowym urzędem pracy, który przyznał, że IKEA chce zatrudnić tylko imigrantów w ramach różnorodności wśród pracowników.

Przedstawicielka Szwedzkich Publicznych Służb Zatrudnienia nie widzi w tym jednak przykładu dyskryminacji Szwedów. Dodatkowo przerwała ona rozmowę z portalem, gdy jego redaktorzy spytali się, czy przyjęłaby ogłoszenie od firmy chcącej zatrudnić jedynie pracowników z niebieskimi oczami i blond włosami.

Na podstawie: samnytt.se.