Ivan PradoIvan Prado, najsłynniejszy hiszpański klaun, został  w Izraelu zatrzymany na 6 godzin po czym wsadzony w samolot powrotny do Madrytu. Zajście miało miejsce po tym jak Prado wylądował na lotnisku Ben-Gurion. Sześć godzin, podczas których pozbawiono go wolności, spędził w „towarzystwie” izraelskiego wywiadu i oficjeli tamtejszego MSW. Doszukiwano się u niego powiązań z „palestyńskimi organizacjami terrorystycznymi”.

Prado, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Klaunów w Galicjii, pojawił się w Izraelu 26 kwietnia wraz ze znajomym obywatelem Hiszpanii arabskiego pochodzenia. Zamierzali udać się do Ramallah aby zorganizować podobny festiwal, jednak zostali zatrzymani przez izraelskich tajniaków. Skonfiskowano im paszporty, pozbawiono wolności na 6 godzin oraz intensywnie przesłuchano. Po powrocie do Madrytu Prado rozpoczął w hiszpańskich mediach kampanię informacyjną, w której porównuje sytuację Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu do sytuacji żydów w Polsce*.


* w tym przypadku należna jest duża doza nieufności ponieważ źródłem tej informacji jest mało wiarygodny dziennik Haaretz, znany z szowinistycznej syjonistycznej propagandy oraz ustawicznego zakłamywania historycznych relacji polsko-żydowskich