Palestyński ruch oporu Hamas wybrał swojego nowego lidera w Strefie Gazy. Szefem ugrupowania w tym regionie został Yahya Sinwar, który zastąpił Isma’ila Hanijja, kandydującego w wyborach na przewodniczącego całej struktury Hamasu.

Wybory nowego przewodniczącego Hamasu w Strefie Gazy były utrzymywane w tajemnicy, stąd media opierają się przede wszystkim na nieoficjalnych doniesieniach i opiniach ekspertów zajmujących się relacjami politycznymi na terytoriach palestyńskich. Według dostępnych informacji nowym szefem Hamasu w Strefie Gazy został 55-letni Yahya Sinwar, który tym samym zastąpił  byłego premiera Autonomii Palestyńskiej Isma’ila Hanijję. Dotychczasowy lider ugrupowania na tym terytorium będzie ubiegał się o funkcję przewodniczącego całego Hamasu. Sinwar będzie tym samym członkiem kierownictwa wykonawczego Hamasu, odpowiedzialnego m.in. za kreowanie polityki wobec Izraela.

Zdaniem specjalistów od kwestii palestyńskiej, nowy lider Hamasu w Strefie Gazy jest przeciwnikiem negocjacji z Izraelem i może utrudnić proces pojednawczy pomiędzy swoim ugrupowaniem, a Al-Fatahem palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa. Sinwar był przez blisko 23 lata kierownikiem palestyńskiego aparatu bezpieczeństwa odpowiedzialnego za eliminację osób oskarżonych o współpracę z Izraelem. Sześć lat temu został on uwolniony przez Izrael w ramach wymiany 1047 palestyńskich więźniów za izraelskiego żołnierza.

Wybór Sinwara może spowodować zacieśnienie stosunków z Egiptem, a także zwiększyć przejrzystość i elastyczność w wielu kwestiach palestyńskiej polityki.

Na podstawie: aljazeera.com, maannews.com.