Delegacja palestyńskiego Hamasu odwiedziła jedyną parafię Kościoła katolickiego w Gazie, aby złożyć miejscowemu proboszczowi i wszystkim chrześcijanom życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku. Islamski ruch oporu podkreśla jednocześnie, że izraelska blokada Strefy Gazy jest skierowana przeciwko wszystkim Palestyńczykom bez względu na ich wyznanie.

W skład delegacji Hamasu weszli szef rady relacji zagranicznych Strefy Gazy i były minister zdrowia Basem Naim, rzecznik Hamasu Fawzi Barhoum oraz szef Wyższej Komisji ds. Jurysdykcji Islamskiej Hasan al-Juju. Naim podkreślił, że kierownictwo jego ugrupowania przesyła najserdeczniejsze życzenia wszystkim chrześcijanom, którzy obchodzili wpierw Boże Narodzenie, a następnie witali Nowy Rok.

Dodatkowo jeden z liderów Hamasu wyraził nadzieję, że w 2020 roku wszyscy Palestyńczycy bez względu na wyznanie będą mogli odprawiać modlitwy z okazji wyzwolenia ich ojczyzny. Naim potępił jednocześnie działania Izraela, który wpierw zakazał, a następnie utrudniał dostęp wyznawców Chrystusa do Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Polityk islamskiego ruchu oporu zauważył, że izraelska okupacja jest wymierzona zarówno w muzułmanów, jak i w chrześcijan.

Proboszcz parafii w Gazie, ks. Gabriel Romanelli, dziękując delegacji Hamasu wyraził nadzieję, że wszyscy Palestyńczycy będą mogli w końcu cieszyć się pokojem, sprawiedliwością i wolnością. Dodatkowo powtórzył on stanowisko Kościoła katolickiego, według którego powinno powstać niezależne państwo palestyńskie uznawane przez Watykan.

Na podstawie: hamas.ps/en.

Zobacz również: