Drugi rok z rzędu większość Kościołów i innych miejsc chrześcijańskiego kultu we Francji będzie chroniona przez policję. Ogółem przez całe święta Bożego Narodzenia blisko 2,4 tysiąca obiektów będzie nadzorowanych przez ponad 91 tysięcy policjantów, żandarmów oraz żołnierzy.

Podobnie jak w 2015 r. francuskie ministerstwo spraw wewnętrznych zwróciło się na początku miesiąca do prefektów, aby Ci skontaktowali się z lokalnymi kapłanami wszystkich wyznań chrześcijańskich obchodzących w grudniu święta Bożego Narodzenia. Celem rozmów było zapewnienie bezpieczeństwa miejscom kultu chrześcijańskiego, które mogą być zagrożone atakami ze strony terrorystów i islamskich ekstremistów. Minister spraw wewnętrznych Bruno Le Roux poinformował ostatecznie, iż blisko 2,4 tys. obiektów będzie chronionych przez ponad 91 tys. policjantów, żandarmów i żołnierzy.

Sekretarz generalny i rzecznik Konferencji Episkopatu Francji abp. Ribedeau Olivier powiedział mediom, że bezpieczeństwo jest sprawą ważną dla każdego człowieka, stąd ważne jest, aby każdy był czujny i zachowywał takie same odruchy w miejscach kultu chrześcijańskiego, jak w sklepach czy metrze.

Pod koniec lipca w parafii w Normandii został zamordowany emerytowany ks. Jacques Hamel, który padł ofiarą islamskich ekstremistów w trakcie odprawiania Mszy Świętej.

Na podstawie: lefigaro.fr.