Polskie przedsiębiorstwa deklarują chęć zwiększenia zatrudnienia w najbliższych miesiącach. Jednocześnie nie zamierzają jednak zwiększać wynagrodzeń swoim pracownikom. Polski Instytut Ekonomiczny w swoim najnowszym badaniu wskazuje, że spośród firm planujących rekrutację blisko 77 procent chce zachowań pensje na dotychczasowym poziomie.

PIE wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego co miesiąc prowadzi badania dotyczące nastrojów wśród polskich przedsiębiorców. Z najnowszego sondażu wynika, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy zwiększenie zatrudnienia planuje co piąta firma. Chodzi przede wszystkim o podmioty działające w branżach budowlanej i w sektorze usługowym.

Przedsiębiorcy w Polsce nie przewidują jednak, aby wraz ze zwiększaniem zatrudnienia podnoszone były wynagrodzenia pracowników. Spośród firm planujących rekrutację blisko 77 proc. nie zamierza jednocześnie podwyższać pensji, natomiast przeciwną politykę deklaruje jedynie 19 proc. badanych.

Eksperci PIE zauważają, że od stycznia nastroje wśród przedsiębiorców znacząco się poprawiły, co ma związek głównie z otwieraniem kolejnych branż zamkniętych wcześniej z powodu pandemii koronawirusa. Nawet firmy mające problem z rekrutacją nowych pracowników nie zamierzają jednak podwyższać pensji, co widać zwłaszcza we wspomnianych sektorach budowlanym i usługowym.

Na podstawie: pulshr.pl, pie.net.pl.

Zobacz również: