Liberalna duńska minister ds. imigracji, integracji i mieszkalnictwa Inger Støjberg ostrzega przed negatywnymi konsekwencjami ramadanu, czyli świętego miesiąca dla muzułmanów. Jej zdaniem osoby stroniące w ciągu dnia od jedzenia i picia mogą stwarzać zagrożenie dla całego społeczeństwa, dlatego wezwała ona społeczność islamską do brania urlopów na ten czas. Z tego powodu została skrytykowana przez organizacje muzułmańskie oraz duńskich pracodawców.

W tym roku ramadan, czyli muzułmańskie święto związane z rozpoczęciem objawiania się Koranu, będzie trwał od 16 maja do 14 czerwca. Tym samym wyznawcy islamu przez ten czas nie będą mogli spożywać posiłków, a nawet uzupełniać płynów, dopóki nie nastąpi zachód słońca. W tym czasie w Danii słońce zachodzi jednak niezwykle późno, bo dopiero w okolicach godziny 21:30, co może oznaczać nawet osiemnaście godzin postu dla tamtejszych muzułmanów.

Z tego powodu zajmująca się między innymi imigrantami minister Inger Støjberg zaapelowała do wyznawców islamu, aby ci na czas swojego święta udali się na urlop. Według niej osoby poszczące przez cały dzień mogą stwarzać zagrożenie dla całego społeczeństwa. Polityk liberalnej partii Venstre podała w tym kontekście przykłady kierowców autobusów, pracowników służby zdrowia czy robotników, którzy z powodu osłabienia organizmu mogą mieć obniżoną koncentrację i tym samym nie pracować należycie.

Duńska minister została dość szybko skrytykowana przez tamtejsze organizacje muzułmańskie. Duński Związek Muzułmanów z przekąsem podziękował Støjberg za wyrażaną troskę, zaznaczając, iż muzułmanie są osobami dorosłymi potrafiącymi zadbać o siebie także w czasie postu. Przedstawiciele pracodawców, w tym głównie firm transportowych, twierdzą natomiast, że jak dotąd nie spotkały się z przypadkami wypadków spowodowanych przez poszczących muzułmanów.

Polityk rządzącego ugrupowania znana jest ze swojej krytyki imigracji, będąc jednym z głównych orędowników ograniczenia tego zjawiska w Danii. Jej zdaniem osoby pochodzące zwłaszcza ze środowisk muzułmańskich nadużywają zaufania duńskiego państwa, przeciwko czemu działania od miesięcy podejmuje zresztą duński rząd.

Na podstawie: friatider.se, euractiv.pl.

Zobacz również:

Dania będzie walczyć ze społeczeństwem równoległym