Prezydent Andrzej Duda rozmawiał dzisiaj telefonicznie z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem, uzgadniając dalsze wspólne kroki w sprawie epidemii koronawirusa. Obaj politycy uzgodnili przede wszystkim, że do Państwa Środka po pomoc medyczną poleci polski samolot, natomiast poza tym Chińczycy będą pozytywnie odpowiadać na kolejne prośby o sprzedanie odpowiednich środków.

Kancelaria Prezydenta w swoim komunikacie napisała o blisko 45-minutowej rozmowie. Duda miał w pierwszej kolejności przekazać na ręce Xi kondolencje i wyrazy współczucia dla rodzin ofiar epidemii COVID-19. Dodatkowo miał on wyrazić podziw dla działań chińskich lekarzy oraz tamtejszych władz, które zwalczały zagrożenie. Jednocześnie polski prezydent poinformował chińskiego przewodniczącego o obecnej sytuacji w naszym kraju.

Zgodnie z komunikatem, obie strony miały ustalić, że władze Chin będą pozytywnie odnosić się do polskich wniosków o zakup środków ochrony osobistej, materiałów, maszyn i sprzętu medycznego potrzebnych do zwalczania epidemii. Już dzisiaj do Państwa Środka ma odlecieć polski samolot, który za dwa dni powróci wraz ze sprzętem i medykamentami. Kolejne loty mają być na bieżąco konsultowane pomiędzy Warszawą a Pekinem. Nasz kraj miałby też pośredniczyć w przekazywaniu pomocy z Chin do innych środkowoeuropejskich państw.

Komunikat na temat rozmowy Dudy z Xi wydały także władze Chińskiej Republiki Ludowej. Podkreślono w nim, że polski rząd i społeczeństwo przekazało wiele wyrazów wsparcia dla Chin. Dodatkowo Xi miał wyrazić zainteresowanie dalszym zacieśnianiem współpracy polsko-chińskiej na arenie międzynarodowej, w tym także wzmocnieniem zaufania pomiędzy obiema stronami na szczeblu strategicznym.

Na podstawie: dorzeczy.pl, wprost.pl, china.org.cn.

Zobacz również: