Ponad sześćdziesiąt firm z Wielkiej Brytanii wzięło udział w trwającym pól roku teście czterodniowego tygodnia pracy. Większość z nich po jego zakończeniu zamierza pozostać przy skróconym tygodniu roboczym, bo zaobserwowały one między innymi wzrost swoich dochodów i lepszą wydajność pracowników.
Największy na świecie program pilotażowy czterodniowego tygodnia pracy rozpoczął się w czerwcu ubiegłego roku. Wzięło w nim udział dokładnie 61 brytyjskich firm. Dokładnie 56 z nich postanowiło przedłużyć jego obowiązywanie, natomiast 18 wprowadziło go na stałe.
Joe Ryle, dyrektor prowadzącej testy organizacji 4 Day Week, nazwał wnioski z próby „wielkim, przełomowym momentem”. Z dostępnych wyników badań wynika bowiem, że samopoczucie pracowników drastycznie się poprawiło, a firmy utrzymały dotychczasową wydajność lub nawet ją zwiększyły.
Uczestnicy próby co prawda nazywają ją sporym wyzwaniem, ale jednocześnie uważają czterodniowy tydzień pracy za wyróżniający ich na tle innych przedsiębiorstw. Firmy w czasie badania mogły liczyć na odpowiednie warsztaty i „mentoring”, aby poradziły sobie ze zmianą swojego sposobu funkcjonowania.
Na podstawie: 4dayweek.co.uk, theguardian.com, rp.pl, reuters.com.
Zobacz również:
- Brytyjczycy zaczynają wielki eksperyment z krótszym tygodniem pracy
- Portugalia sprawdzi czterodniowy tydzień pracy
- Test czterodniowego tygodnia pracy wypadł pozytywnie