Legendarna baskijska organizacja terrorystyczna ETA wyraziła oficjalne poparcie dla referendum niepodległościowego w Katalonii, która już pojutrze chce przeprowadzić głosowanie w sprawie oderwania od Hiszpanii. Centralne władze w Madrycie krytykują działania rządu autonomicznego w Barcelonie, co zdaniem baskijskich nacjonalistów potwierdza tezę, iż Hiszpania jest więzieniem dla ludzi.

Organizacja „Baskonia i Wolność”, bo właśnie tak w pełni nazywa się ETA, zdecydowała się na poparcie referendum niepodległościowego w Katalonii, ponieważ według jej liderów taka jest właśnie wola ludzi i organizacji obywatelskich, które powinny mieć decydujący głos w całym procesie demokratycznego uznania woli większości. ETA uważa jednocześnie, że wydarzenia w Katalonii jak na dłoni pokazują kryzys w jakim znalazły się centralne hiszpańskie władze.

Terrorystyczne ugrupowanie zwraca uwagę na fakt, iż władze w Madrycie chcą po prostu dalej uzyskiwać pieniądze z katalońskich podatków, a także uzależniać od siebie ten region i uciskać jego mieszkańców. Jednocześnie ETA uważa, że instytucjonalny kryzys państwa hiszpańskiego powinien wykorzystać także Kraj Basków i tym samym również przeprowadzić referendum na temat swojej niepodległości od Hiszpanii.

Baskijscy nacjonaliści w swoim oświadczeniu dodają, że różnice pomiędzy Krajem Basków i resztą Hiszpanii są widoczne lepiej niż kiedykolwiek, zaś hiszpańskie państwo stało się swoistym więzieniem dla ludzi, co pokazuje poprzez swoją negację tożsamości narodowej Katalonii. ETA krytykuje więc choćby zachowanie hiszpańskiego Trybunału Konstytucyjnego, który neguje legalność katalońskiego referendum.

Sytuacja przed niedzielnym głosowaniem jest niezwykle napięta, a hiszpańskie władze zdecydowały się na przeprowadzenie radykalnych kroków przeciwko jego organizatorom. Doprowadzono więc do zamknięcia stron internetowych propagujących referendum, zaś policja przeprowadza naloty na drukarnie dostarczające karty do niedzielnego głosowania. Urząd ds. Ochrony Danych grozi również konsekwencjami wolontariuszom wykorzystującym bazy danych osobowych.

Na podstawie: lavanguardia.com, thelocal.es.