Delegacja Hamasu odwiedziła w tym tygodniu Algierię, w ramach kolejnej tury rozmów dotyczących porozumienia między palestyńskimi ugrupowaniami. Kilka dni wcześniej do Algieru przyjechali przedstawiciele konkurencyjnego Al-Fatahu. Palestyński dialog narodowy jest wspierany bezpośrednio przez algierskiego prezydenta Abda al-Madżida Tabbuna.

Negocjacje dotyczą trwającego od dawna konfliktu pomiędzy dwiema największymi palestyńskimi partiami. Został on zapoczątkowany po wyborach w Strefie Gazy w 2006 roku, gdy władzę na jej terytorium zdobył Hamas. Od tamtego czasu z powodu konfliktu w Autonomii Palestyńskiej niemożliwe jest przeprowadzenie nowej elekcji parlamentarnej.

Teraz w pośrednictwo między ugrupowaniami zaangażowały się Algieria. Pozostaje ona jednym z państw arabskich, które wciąż otwarcie wspierają sprawę palestyńską i krytykują inne kraje za normalizację ich stosunków z Izraelem.

Pod koniec ubiegłego roku w Algierze gościła delegacja Hamasu. Jej przedstawiciele spotkali się wówczas z liderami partii reprezentowanych w parlamencie Algierii, a także członkami państwowych instytucji. Palestyński ruch oporu przyjął także zaproszenie algierskiego prezydenta do rozmów dotyczących palestyńskiego pojednania narodowego.

W tym tygodniu Hamas na czele ze swoim przedstawicielem w Algierii, Mohamedem Othmanem, ponownie spotkał się z algierskimi oficjelami. Poinformowano przy tej okazji, że niedługo odbędą się kolejne negocjacje. Ruch oporu jest więc dalej zainteresowany zjednoczeniem Palestyńczyków oraz „wywołaniem powstania ludowego, które zakończy syjonistyczną okupację”.

Do Algieru w ubiegły weekend przyjechała z kolei delegacja Al-Fatahu palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa. Członkowie kierownictwa partii także spotkali się z przedstawicielami algierskiego rządu.

Jeszcze w tym miesiącu na temat palestyńskiego pojednania narodowego mają rozmawiać w Algierii także inne ugrupowania. Do Algieru mają więc przyjechać delegacje Islamskiego Dżihadu, Demokratycznego Frontu Wyzwolenia Palestyny oraz Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny.

Na podstawie: middleeastmonitor.com, hamas.ps, trtworld.com.

Zobacz również: