Brytyjski nadawca publiczny BBC przygotował reportaż poświęcony aktywności albańskiej mafii w obozach dla imigrantów we Francji. Albańczycy oferują więc pomoc w przedostaniu się do Wielkiej Brytanii, oczekując w zamian zaangażowania w przestępczość narkotykową. Jednocześnie istnieje obawa, że może dojść do walk między albańskimi i kurdyjskimi przemytnikami ludzi.

Na północy Francji wciąż funkcjonuje wiele obozowisk, w których przebywają cudzoziemcy próbujący nielegalnie dostać się na terytorium Wielkiej Brytanii. Według BBC stali się oni przedmiotem zainteresowania ze strony albańskiej mafii. Pomaga ona więc w przeprawie przez kanał La Manche, aby następnie wykorzystywać nielegalnych imigrantów do rozprowadzania narkotyków.

Sami Albańczycy bez problemu mogą wjechać do Francji i to całkowicie legalnie. Mają bowiem możliwość otrzymania ważnych przez trzy miesiące wiz turystycznych, uprawniających do poruszania się na terytorium całej Unii Europejskiej.

W chwili obecnej albańska mafia pełni rolę pośrednika w przemycie ludzi, współpracując w tej kwestii z irackimi Kurdami kontrolującymi obecnie 80 proc. przepraw niewielkimi łodziami do Wielkiej Brytanii. Francuscy urzędnicy w rozmowie z BBC wyrażają jednak obawę, że ostatecznie dojdzie do konfliktu Albańczyków i Kurdów, ponieważ ci pierwsi coraz częściej organizują swoje własne przeprawy.

BBC przypomina, że Albańczycy trudnią się działalnością przestępczą na terenie samej Wielkiej Brytanii. Są między innymi narodowością najczęściej oskarżaną o udział w procederze handlu ludźmi. Ponadto są też wiodącymi graczami na brytyjskim rynku handlu kokainą.

Na podstawie: bbc.com, fdesouche.com.