Wyroki wieloletniego więzienia usłyszało wczoraj 33 Albańczyków, którzy przed dwoma laty mieli dokonać ataku terrorystycznego w mieście Kumanowo na północy Macedonii. Doszło wówczas do dwudniowych starć pomiędzy albańskimi bojownikami oraz macedońską policją, podczas których śmierć poniosło ośmiu policjantów oraz dziesięciu bojówkarzy albańskiej Narodowej Armii Wyzwoleńczej.
Ogółem na ławie oskarżonych zasiadło 37 osób, z czego cztery zostały uniewinnione od zarzuconych im czynów, zaś pozostali usłyszeli wyroki dożywocia lub wieloletniego więzienia. Jeśli decyzja macedońskiego sądu się uprawomocni, a obrońcy zapowiedzieli już wniesienie apelacji, siedem osób pozostanie w areszcie do końca życia, trzynaście osób spędzi w nim 40 lat, sześć kolejnych 20 lat, natomiast pozostali od 13 do 18 lat.
Wszystkie skazane osoby są oskarżane o przeprowadzenie ataku terrorystycznego, kiedy w dniach 9-10 maja 2015 roku zaatakowali oni macedońską policję. Przedstawiciele mniejszości albańskiej związani z Narodową Armią Wyzwoleńczą sterroryzowali wówczas posterunek policji, po czym zabrali z niego broń i użyli jej w starciach z funkcjonariuszami. Ogółem zginęło wówczas ośmiu policjantów i dziesięciu Albańczyków, a rannych po obu stronach zostało w sumie 65 uczestników zajść.
Jedynie trzech oskarżonych usłyszało wyroki osobiście, bowiem pozostali zostali wyrzuceni z sali rozpraw z powodu wznoszonych okrzyków. Albańczycy twierdzą, iż bronili się jedynie przed macedońskimi policjantami, a oni sami nie są terrorystami, lecz właśnie bojownikami wspomnianej organizacji. Niektórzy przyznali się jednak do udziału w walkach, tłumacząc się, że zostali politycznie zmanipulowani.
Narodowa Armia Wyzwoleńcza działa w Macedonii od 2000 roku, zaś bezpośrednią inspiracją do jej powstania była Wyzwoleńcza Armia Kosowa, walcząca o odłączenie tej prowincji od terytorium Serbii. Ogółem blisko jedną trzecią macedońskiego społeczeństwa tworzą właśnie Albańczycy, którzy nie ukrywają swoich separatystycznych aspiracji. Obecny socjaldemokratyczny rząd Zorana Zaewa jest współtworzony przez jedną z partii mniejszości albańskiej.
Na podstawie: balkaninsight.com, novamakedonija.com.mk.