jewsaAmerykański prezydent Barack Obama, ostrzegł Izrael przed międzynarodową izolacją, jeśli rozmowy Izraela z Autonomią Palestyńską zakończą się fiaskiem. Zagrożeniem dla negocjacji jest bowiem budowa żydowskich osiedli na okupowanych terytoriach palestyńskich.

Obama udzielił wywiadu „Bloomberg View”, przed swoim spotkaniem z izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu. Stwierdził w nim, że możliwości Waszyngtonu w sprawie „ochrony najwierniejszego sojusznika” przed izolacją międzynarodową, będą mocno ograniczone, jeśli Tel Awiw będzie rozbudowywał osiedla na Zachodnim Brzegu. Amerykański prezydent dodał, że międzynarodowe potępienie tych działań, będzie oznaczało zmniejszenie wpływów Waszyngtonu, na obronę Izraela na świecie.

Podobne słowa już wcześniej wypowiedział John Kerry, sekretarz stanu w gabinecie Baracka Obamy. Również ostrzegł on rząd Izraela przed izolacją na arenie międzynarodowej i akcją bojkotu tego kraju. Wobec dyplomaty wysnuto wówczas nawet zarzut „antysemityzmu” i wzmacniania antyizraelskich nastrojów w świecie. Tymczasem rozmowy Izraela z Autonomią Palestyńską utknęły w martwym punkcie, z powodu wspomnianej rozbudowy izraelskich osiedli.

na podstawie: presstv.ir, jpost.com