jan-palach-czeski-meczennik0219 stycznia 1969 roku zmarł młody czeski patriota Jan Palach. 16 stycznia Palach – student Wydziału Filozofii Uniwersytetu Karola w Pradze – dokonał aktu samospalenia, protestując przeciw okupacji Czechosłowacji przez sowieckie wojsko.

Jan Palach urodził się 11 sierpnia 1948 roku. Dorastał w miasteczku Wszetaty (Všetaty), a liceum ukończył w Melniku. Później wyjechał do Pragi, gdzie rozpoczął studia. Gdy na początku 1968 roku rozpoczęła się Praska Wiosna, Palach aktywnie zaangażował się w działalność antykomunistyczną. Brał udział w licznych demonstracjach, okupacjach i strajkach.

Niestety, wolnościowy zryw Narodu Czeskiego został krwawo zakończony przez wojska Układu Warszawskiego, które wkroczyły do Czech w sierpniu 1968. Po początkowym oporze bunt został stłumiony. Jan Palach nie mógł znieść ogarniającej społeczeństwo bierności. W 1969 zaproponował liderowi ruchu studenckiego, Lubosowi Holečecce, zajęcie rozgłośni radiowej. Pomysł pozostał bez odpowiedzi. Decyzja zapadła – Palach postanowił wstrząsnąć sumieniami Czechów.

16 stycznia 1969 roku o godzinie 16-tej, na placu przed Muzeum Narodowym Jan Palach oblał się benzyną i podpalił, krzycząc antykomunistyczne hasła. Trzy dni później w wyniku rozległych poparzeń zmarł w szpitalu.

Jan Palach swym czynem wyraził nie tylko protest przeciw krwawej komunistycznej dyktaturze. Jego czyn choć może dziś wydawać się niezrozumiały z perspektywy hedonistycznego społeczeństwa – miał głęboki wymiar symboliczny. Ten akt rozpaczy i zarazem największego poświęcenia miał wyrwać rodaków z apatii i bierności. Pokazać, że są wartości większe niż życie i zmusić do podjęcia czynnej walki z komunistycznym okupantem. Jan świadomie złożył ofiarę ze swego życia, by jego Ojczyzna odzyskała wolność.

Pogrzeb Jana Palacha, który odbył się 25 stycznia przyciągnął setki tysięcy ludzi i przerodził się jedną z największych demonstracji antykomunistycznych.

Dziś w Czechach imieniem Jana Palacha nazywane są szkoły i ulice. Wielu artystów upamiętniło Palacha w swojej twórczości. Piosenkę pamięci Jana poświęcił miedzy innymi włoski nacjonalistyczny zespół z nurtu Musica Alternativa – Compagnia dell’Anello.

Jan Palach – nie zapomnimy!

NazRev