Politycy Prawa i Sprawiedliwości wykluczają wystąpienie Polski z Unii Europejskiej, odżegnując się jednocześnie od klasyfikowania swojej partii jako ugrupowania eurosceptycznego. W najnowszym sondażu opracowanym na potrzeby „Rzeczpospolitej” blisko 78 procent ankietowanych opowiedziało się za pozostaniem naszego kraju w unijnych strukturach.

Po ostatnim szczycie szefów rządów państw Unii Europejskiej, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski zapowiedział, że Polska będzie blokowała część unijnych inicjatyw w celu pokazania swojego twardego stanowiska. Waszczykowski twierdzi, iż dotychczas Unia była przedstawiana w Polsce jako klub altruistów, tymczasem ostatnie spotkanie w Brukseli pokazało, że UE może w każdej chwili dopuścić się oszustwa.

Działacze PiS zaprzeczają jednak, jakoby możliwy był scenariusz wyjścia Polski ze struktur unijnych. Prezes tego ugrupowania, Jarosław Kaczyński twierdzi, że Unia powinna zostać zreformowana, ale jednocześnie odciął się chociażby od poglądów Marine Le Pen o konieczności zlikwidowania UE. Kaczyński przypomniał, że na partyjnym kongresie przed referendum na temat przystąpienia do UE jedynie ok. 30 proc. delegatów opowiedziało się przeciwko takiemu rozwiązaniu.

Jednocześnie Kaczyński twierdzi, że doniesienia na temat „Polexitu” są kłamstwami i manipulacjami, choć PiS jest przeciwko tworzeniu chociażby Unii dwóch prędkości. W podobnym tonie wypowiedział się wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak, który uważa, iż informacje na temat ewentualnego wyjścia Polski z UE są lansowane na potrzeby wewnątrzpartyjnej rywalizacji.

Dziennik „Rzeczpospolita” opublikował jednocześnie sondaż na temat stosunku Polaków do UE. Blisko 78 proc. respondentów opowiedziało się za pozostaniem Polski w unijnych strukturach, a odsetek przeciwników dalszej integracji europejskiej najmniejszy jest wśród ludzi młodych – 26 proc. osób w wieku od 18 do 24 lat chce opuszczenia Unii przez Polskę.

Na podstawie: forsal.pl, wprost.pl, wp.pl, interia.pl.