Szkocka premier Nicola Sturgeon zapowiedziała wczoraj, że chce doprowadzić do drugiego referendum niepodległościowego w swoim kraju. Tym samym Szkoci chcą uchronić się przed wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, ponieważ zdecydowana większość mieszkańców tej części Zjednoczonego Królestwa głosowała przeciwko Brexitowi.

Przewodnicząca Szkockiej Partii Narodowej (SNP) uważa, iż konserwatywny rząd Wielkiej Brytanii nie zrobił niczego, aby dojść do porozumienia i kompromisu ze swoim szkockim odpowiednikiem w sprawie kształtu wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej. Sturgeon twierdzi tym samym, że jeśli w tak ważnej sprawie jak kwestia pozostania we wspólnym rynku europejskim, Edynburg jest ignorowany przez Londyn, to oznacza, iż będzie traktowany podobnie w każdej innej kwestii.

Szefowa szkockiego rządu jest więc zwolenniczką przeprowadzenia kolejnego referendum niepodległościowego, w którym Szkoci mieliby się wypowiedzieć za odłączeniem swojego kraju od Wielkiej Brytanii. Sturgeon za prawdopodobną datę głosowania podała czas pomiędzy jesienią 2018 a wiosną 2019 r., a więc jeszcze przed ustaleniem dokładnych warunków tzw. Brexitu.Warto przypomnieć, że choć poprzednie referendum w tej sprawie zakończyło się porażką, to blisko 62 proc. mieszkańców Szkocji opowiedziało się za pozostaniem w UE.

Przedstawiciele rządu w Londynie twierdzą natomiast, że wbrew słowom szkockiej premier, tamtejsze społeczeństwo nie chce kolejnego referendum niepodległościowego, ale brytyjski rząd nie wyklucza zgody na przeprowadzenie takiego głosowania. W dzisiejszym wydaniu dziennika „The Times” można jednak przeczytać, że brytyjska premier Theresa May chce zapobiec szkockiemu referendum poprzez wszystkie możliwe sposoby.

Wczoraj wieczorem obie izby brytyjskiego parlamentu przegłosowały specjalną ustawę, która upoważnia May do rozpoczęcia negocjacji na temat opuszczenia UE przez Wielką Brytanię. Proces ten ma zostać uruchomiony jeszcze przed końcem bieżącego miesiąca.

Na podstawie: polishexpress.co.uk, scotsman.com, independent.co.uk.