Fabryka maseczek niczego nie wyprodukowała. Teraz się zamyka
Agencja Rozwoju Przemysłu na początku pandemii koronawirusa zapowiedziała realizację programu „Polskie Szwalnie”. Jednym z jej elementów miało być stworzenie fabryki maseczek w Stalowej Woli. Ostatecznie nie wyprodukowała ona jednak żadnej sztuki, a kilka dni temu wywieziono z niej ostatnie maszyny.
Niecały miesiąc po zamrożeniu w marcu 2020 roku polskiej gospodarki, prezydent Andrzej Duda wraz z ówczesną minister rozwoju Jadwigą Emilewicz ogłosił projekt „Polskie Szwalnie”, mający być odpowiedzią na zapotrzebowanie dotyczące maseczek rzekomo chroniących przed transmisją koronawirusa.
Zapowiedziom towarzyszyły spoty zapewniające (...) Czytaj dalej...
Imigranci pierwszymi zatrzymanymi po finale Ligi Mistrzów
Sobotni finał piłkarskiej Ligi Mistrzów został opóźniony o kilkadziesiąt minut z powodu incydentów pod stadionem w Paryżu. Francuski tygodnik „Valeurs Actuelles”, powołując się na źródła w tamtejszej policji, informuje o narodowości pierwszych zatrzymanych po tamtych wydarzeniach. Dominują wśród nich przybysze z Afryki Północnej.
Mecz pomiędzy Realem Madryt a Liverpoolem miał rozpocząć się o godzinie 21, natomiast ostatecznie miało miejsce ponad półgodzinne opóźnienie. Wszystko za sprawą problemów zwłaszcza angielskich kibiców z wejściem na stadion, a także ze szturmowaniem obiektu przez osoby (...) Czytaj dalej...
Górnicy domagają się zmian w kierunku zwiększenia wydobycia
Górnicze związki zawodowe postulują rewizję dotychczasowych umów społecznych podpisanych z rządem Mateusza Morawieckiego. Wraz odcięciem od rosyjskich surowców zwiększył się bowiem popyt na krajowy węgiel, a tymczasem władze w związku z „Europejskim Zielonym Ładem” przygotowała harmonogram zamykania kopalń węgla.
Polityka klimatyczna Unii Europejskiej przewiduje odejście od paliw kopalnych. Z tego powodu przed rokiem rządzący podpisali umowę społeczną z przedstawicielami górników, przewidującą całkowite zamknięcie polskich kopalń do 2049 roku.
Teraz związki zawodowe domagają się jednak zmian w harmonogramie dotyczącym wygaszania polskiego (...) Czytaj dalej...
Hiszpańska lewica przygotowała zideologizowane podręczniki
Rząd hiszpańskich socjalistów przed dwoma laty zmienił prawo oświatowe. Teraz na jego mocy przygotował zupełnie nowe programy nauczania, w tym podręczniki dla dzieci. Zawierają one treści jednoznacznie nacechowane ideologicznie, dlatego nawet w nauce matematyki wprowadzona została „perspektywa płciowa”.
Znowelizowane przed dwoma laty prawo oświatowe nazywane jest powszechnie „prawem Celaá”, od nazwiska obecnej hiszpańskiej minister edukacji Isabeli Celii z Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE). W założeniu ma ono wprowadzić na Półwyspie Iberyjskim edukację „nowoczesną, sprawiedliwą i inkluzywną”.
W praktyce jednak przygotowane (...) Czytaj dalej...
„Mieczysław F. Rakowski. Biografia polityczna” – Michał Przeperski
Lawirant. Tak jednym słowem można opisać postać Mieczysława Rakowskiego, jednej z najważniejszych osób końcowej fazy istnienia Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Z jednej strony był on zawsze zwolennikiem reform i dialogu, a z drugiej na forum publicznym nigdy nie zakwestionował „przewodniej roli” Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Między innymi z tego powodu jego polityczna biografia jest wyjątkowo ciekawa.
Jest również interesującym zapisem życia człowieka, który PRL-owi zawdzięczał awans społeczny. Prosty chłopak ze wsi mógł bowiem wejść na warszawskie salony dzięki zmianie politycznej, dokonującej (...) Czytaj dalej...
Putin zachwala odpływ zagranicznego kapitału
Będące następstwem wojny na Ukrainie sankcje wobec Rosji spowodowały wycofanie się z niej wielu zagranicznych koncernów. Rosyjski prezydent Władimir Putin uważa to jednak za korzystne dla krajowej gospodarki, bo jego zdaniem miejsce obcego kapitału przejmie krajowa produkcja.
W czwartek odbyły się konsultacje między przywódcami państw należących do Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej. Putin w ich trakcie mówił głównie o sankcjach nałożonych na Rosję przez świat zachodni. Dał jednak do zrozumienia, że nieszczególnie się nimi przejmuje. Jego zdaniem we współczesnym świecie niemożliwe jest (...) Czytaj dalej...
Upada jedna z ostatnich hut z polskim kapitałem
Huta Szkła Gloss została zmuszona do ogłoszenia bankructwa z powodu rosnących cen surowców energetycznych. Rodzinne przedsiębiorstwo działające w Wielkopolsce jest jedną z ostatnich hut, które pozostają w rękach polskiego kapitału. Wcześniej media pisały o poważnych problemach firm z województwa Lubuskiego.
Firma z miejscowości Poniec funkcjonuje nieprzerwanie od 1968 roku. Obecnie zajmuje się przede wszystkim produkcją gotowych zniczy oraz pojemników zniczowych, a także wyrobów tworzonych na specjalne zamówienie. Jej właściciele są jednak zmuszeni teraz do ogłoszenia swojego bankructwa.
Wszystko za sprawą (...) Czytaj dalej...
Wiceminister zapowiada kolejne naciski Unii Europejskiej
Ustępstwa w kwestii reformy wymiaru sprawiedliwości, bez których Unia Europejska nie wypłaciłaby pieniędzy w ramach „Krajowego Planu Odbudowy”, mogą być jedynie początkiem nacisków ze strony Unii Europejskiej. Zdaniem wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia jest to pokłosie zgody premiera Mateusza Morawieckiego na mechanizm warunkowości.
W środę Komisja Europejska zapowiedziała, że jej szefowa Ursula von der Leyen przyleci do Polski dokładnie 2 czerwca, o ile zakończona zostanie procedura zatwierdzenia polskiej części planu odbudowy gospodarki po pandemii koronawirusa. W tym celu rządzący zdecydowali się (...) Czytaj dalej...
Duda: Będziemy bardzo wdzięczni za dostawy czołgów
W trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, prezydent Andrzej Duda przyznał, że nasz kraj wysłał na Ukrainę czołgi „nie kierując się obietnicą rekompensaty”. Zdaniem głowy państwa w ten sposób uszczupliliśmy jednak swój potencjał militarny, dlatego teraz „bylibyśmy bardzo wdzięczni” za dostarczenie przez inne państwa sprzętu wojskowego.
Co prawda Duda nie podał dokładnej ilości czołgów przekazanych Siłom Zbrojnym Ukrainy przez Wojsko Polskie, ale mówił o ich „dużej liczbie”. Miały one zostać wysłane w trybie pilnym, bo rządzący uznali to za „w (...) Czytaj dalej...
Według Morawieckiego nie jesteśmy tanią siłą roboczą. Przeczą temu statystyki
Kolejnym ciekawym wnioskiem podzielił się premier Mateusz Morawiecki, uczestnicząc w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Stwierdził między innymi, że „skończyły się czasy”, gdy Polacy byli tanią siłą roboczą. Nie potwierdzają tego jednak statystyki, według których polscy pracownicy są jednymi z najtańszych w całej Unii Europejskiej.
W poniedziałek szef rządu narzekał na „partie skrajnej prawicy” mające w jego przekonaniu „niepotrzebnie podkręcać” tematykę ukraińskich uchodźców w Polsce. Dzień później zaczął z kolei zachwalać dokonania ekonomiczne swojego gabinetu. Według niego nasz kraj bowiem (...) Czytaj dalej...
Rząd zamierza walczyć z dyskryminacją homoseksualistów i „mową nienawiści”
Gabinet premiera Mateusza Morawieckiego przyjął dzisiaj „Krajowy Programu Działań na Rzecz Równego Traktowania na lata 2022-2030”. Do jego głównych założeń należą walka z dyskryminacją mniejszości seksualnych i narodowych oraz z „mową nienawiści”. Rządzący zamierzają w tym celu między innymi wdrożyć przepisy przyjęte wcześniej przez Unię Europejską.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wyjaśnia w swoim komunikacie, że „głównym celem polityki równego traktowania jest wyeliminowanie dyskryminacji z życia społecznego w Polsce”. Jej podstawowym zadaniem ma być „oddziaływanie na tworzenie i stosowanie prawa (...) Czytaj dalej...
Papież zachęca Europę do przyjęcia większej liczby imigrantów
Papież Franciszek wezwał do „budowania chrześcijańskiego modelu gospodarki”, w którym ma znaleźć się miejsce dla „zintegrowanych imigrantów”. Głowa Kościoła katolickiego uważa zresztą, że Europa z powodów demograficznych powinna otworzyć się jeszcze szerzej na przybyszy spoza kontynentu.
Ojciec Święty udzielił dzisiaj w Watykanie audiencji kierownictwu amerykańskiego Globalnego Funduszu Solidarności. W jej trakcie zachęcał osoby duchowne i świeckie należące do tej inicjatywy, aby dalej działały w kierunku „budowania chrześcijańskiego modelu gospodarki”.
Miałoby się w nim znaleźć miejsce dla „zintegrowanych imigrantów”. Zdaniem Franciszka (...) Czytaj dalej...