Zdalne zatrzymywanie samochodów? UE rozważa takie rozwiązania
Unia Europejska rozważa wyposażenie wszystkich samochodów sprzedawanych na jej terenie w urządzenia pozwalające policji na zdalne wyłączenie silnika i zatrzymanie pojazdu. Jeśli plan ten udałoby się zrealizować policja będzie mogła zatrzymać dany pojazd droga radiową po zgłoszeniu do operatora systemu. Ma to pomóc w łapaniu uciekających przestępców, podejrzanych o przestępstwa a nawet wykroczenia drogowe.
Rozwiązanie takie jest częścią sześcioletniego planu Europejskiej Sieci Technologii Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Enlets), grupy roboczej ds. współpracy policyjnej w Europie. Gazeta Telegraph, która informuje o dokumentach dotyczących (...) Czytaj dalej...
Płn Irlandia: Policja chce ponownie przesłuchać świadków Krwawej Niedzieli
Północnoirlandzka policja (PSNI) poszukuje świadków zdarzeń z Derry sprzed ponad czterdziestu lat, określanych jako Krwawa Niedziela, podczas których brytyjscy spadochroniarze zastrzelili 13 osób (czternasta ofiara zmarła później z powodu obrażeń). Żołnierze otwarli ogień do nieuzbrojonych demonstrantów domagających się swobód obywatelskich i uchylenia drastycznych ustaw antyterrorystycznych zabraniających m.in. demonstracji. O zgłoszenie się proszonych jest około tysiąca świadków. Policja zamierza przesłuchać ponownie mieszkańców oraz żołnierzy, którzy zeznawali przed komisją pod przewodnictwem lorda Marka Saville.
Powodem tych działań jest to, że zeznania przed (...) Czytaj dalej...
Raport na temat ataków dronów w Pakistanie
Tajne dokumenty zebrane przez pakistańskich oficerów zawierają szczegółowe informacje na temat 330 amerykańskich nalotów samolotów bezzałogowych, które miały miejsce w Pakistanie od 2006 roku. W prowadzonym przez CIA programie ataków dronów zginęło 2371 osób, w tym wielu cywilów. Celami byli zarówno samotnie podróżujący jak i pomieszczenia wypełnione ludźmi, grupy przemieszczających się samochodów.
Najbardziej rzetelny z opublikowanych do tej pory raportów na temat aktywności dronów w Pakistanie zawiera szczegółowe dane każdego ataku, miejsce i czas jego przeprowadzenia a czasem także nazwiska (...) Czytaj dalej...
„Szczególne relacje” Izraela i Niemiec
Pierwsza w historii Niemiec kobieta na stanowisku ministra obrony Ursula von der Leyen podkreśliła „szczególne stosunki” Niemiec i Izraela. W czwartek pani minister podejmowała izraelskiego ministra Moshe Ya’alona w Berlinie. „Jest to pierwszy zagraniczny gość jakiego podejmuje na stanowisku ministra obrony. Pokazuje to szczególne relacje pomiędzy naszymi krajami” – powiedziała minister. Dodała także, że tematem ich rozmów ma być sytuacja na Bliskim Wschodzie. „Zależy mi aby dowiedzieć się jak sytuacje postrzega mój kolega z Izraela” – powiedziała von der Leyen.
(...) Czytaj dalej...Nowy Jork: Odcięcie dotacji za bojkot Izraela
Senat stanu Nowy Jork zatwierdził ustawę, która daje możliwość zawieszenia finansowania z pieniędzy publicznych instytucji lub placówek oświatowych, które angażują się w akcje bojkotu Izraela z powodów działań izraelskiego reżimu względem Palestyńczyków. Ustawa przeszła różnica głosów 56-4.
Ustawa nie wspomina bezpośredniu o Izraelu, ale jej pomysłodawca senator stanowy Jeffrey Klein w oświadczeniu przyznał, że akcje bojkotowania Izraela były tymi, które skłoniły go do podjęcia takich działań. „Nie oddam żadnemu wrogowi Izraela i narodu żydowskiego ani cala Nowego Jorku” – powiedział (...) Czytaj dalej...
Belfast: Starcia podczas spotkania z Patrickiem Magee
Podczas protestu przeciwko wizycie dawnego członka Tymczasowej IRA w domu kultury w Belfaście doszło do starć z policją, rannych zostało czterech funkcjonariuszy, wybito szyby w dwóch radiowozach.
Do starć doszło gdy na salę wchodził i opuszczał ją Patrick Magee, zamachowiec skazany za podłożenie bomby w Grand Hotel w Brighton w 1984 roku. Był to nieudany zamach na Margaret Thatcher, która uczestniczyła w konferencji swojej partii. W wyniku eksplozji zginęło pięć osób a 34 zostały ranne. Zamach miał być zemstą za (...) Czytaj dalej...
Wizyta premiera Turcji w Iranie
Turecki premier Recep Tayyip Erdoğan, złożył dwudniową wizytę w Iranie. Spotkał się w podczas niej z najwyższymi władzami tego kraju. Celem wizyty szefa tureckiego rządu, była poprawa stosunków irańsko-tureckich, które zostały nadwyrężone przez dzielące oba państwa stanowisko wobec konfliktu w Syrii.
Erdoğan przybył do Teheranu we wtorek wieczorem, na czele delegacji wyższego szczebla. Został przyjęty przez irańskiego wiceministra spraw zagranicznych Amira Hosseina-Abdollahianiego. W środę spotkał się natomiast z najwyższym przywódcą duchowym Iranu, ajatollahem Alim Chameneim, który określił relacje irańsko-tureckie jako (...) Czytaj dalej...
Wielka Brytania: 800 tysięcy imigrantów nie zna lub mówi słabo po angielsku
Analiza spisu ludności z 2011 roku, wskazuje, że prawie 800 tysięcy imigrantów mieszkających w Anglii i Walii, nie mówi po angielsku lub zna go bardzo słabo. Prawie połowa z nich jest bezrobotna.
Imigranci ze słabą lub żadną znajomością angielskiego, są bardziej narażeni na brak pracy i trzy razy częściej niż osoby mówiące w tym języku, nie mają żadnych formalnych kwalifikacji. Problem ten występuje głównie wśród kobiet, bowiem aż 60% z nich nie zna języka kraju do którego przybyła. Imigrantki z (...) Czytaj dalej...
Rekordowa przewaga zgonów nad urodzinami w Polsce
Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że miniony rok pod względem demografii był najgorszy w powojennej historii naszego kraju. Przewaga liczby zgonów nad urodzinami wyniesie najprawdopodobniej między 16 a 20 tysięcy.
W poprzednim roku w okresie od stycznia do listopada, w Polsce urodziło się 343,4 tysięcy dzieci, co oznacza spadek o 15 tysięcy w stosunku do 2012 roku. W tym samym czasie zmarło prawie 355,2 tysiąca Polaków. Statystyki oczywiście nieco się zmienią, bowiem GUS nie obliczył jeszcze liczby urodzeń i zgonów (...) Czytaj dalej...
Norwescy posłowie zgłosili Snowdena do Nagrody Nobla
Dwóch posłów norweskiego parlamentu zgłosiło kandydaturę Edwarda Snowdena, do pokojowej Nagrody Nobla. Amerykanin ujawnił bowiem informację o programie inwigilacji ludzi przez agencję wywiadowczą Stanów Zjednoczonych.
Parlamentarzyści Socjalistycznej Partii Lewicy napisali w uzasadnieniu, że Snowden działał na rzecz globalnej przejrzystości i stabilizacji, ujawniając zakrojony na szeroką skalę program inwigilacji ludzi i ingerencji w ich prywatność. Dane ujawnione przez Amerykanina, miały zasłużyć się dla światowego bezpieczeństwa, ponieważ wskazały na skalę i zaawansowanie techniczne współczesnych środków nadzoru nad ludzkością.
Norwedzy zaznaczyli, że nie (...) Czytaj dalej...
Patriarcha Rusi apeluje o przeciwdziałanie wszelkim próbom legalizacji małżeństw homoseksualnych
Patriarcha Moskwy i całej Rusi, Cyryl I, zaapelował by wszczęto wszystkie możliwe kroki prawne, uniemożliwiające legalizację małżeństw homoseksualnych. Nazwał je sprzecznymi z naturą i wartościami na których zbudowane jest chrześcijaństwo.
Duchowny powiedział we wtorek, że w ostatnim czasie rozpętała się międzynarodowa dyskusja, na temat legalizacji małżeństw homoseksualnych i sytuacji prawnej związków tej samej płci w Rosji. Cyryl I stwierdził, że wszelkie próby zmian działających na korzyść homoseksualistów, są atakiem na tradycyjną rodzinę. Dlatego podkreślił, iż prawdziwe małżeństwo jest związkiem kobiety (...) Czytaj dalej...
Multi-kulti w Izraelu? Nie ma mowy!
Lider ortodoksyjnej izraelskiej partii politycznej Shas powiedział, że sprawa rzekomego spotykania się syna izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu z nie-Żydówką jest „sprawą wagi państwowej” i obiektem „narodowej troski” o żydowską tożsamość.
Według doniesień mediów 23-letni Jair Netanjahu umawia się z 25-letnią Norweżką Sandrą Leikanger, którą poznał podczas studiów. Według doniesień izraelskich mediów premier Netanjahu rozmawiał o tym z premierem Norwegii podczas szczytu ekonomicznego w Davos.
Lider partii Shas Arie Deri skomentował te doniesienia słowami „biada nam jeśli to prawda”. Wypowiedzi tej (...) Czytaj dalej...