specialrelationPierwsza w historii Niemiec kobieta na stanowisku ministra obrony Ursula von der Leyen podkreśliła „szczególne stosunki” Niemiec i Izraela. W czwartek pani minister podejmowała izraelskiego ministra Moshe Ya’alona w Berlinie. „Jest to pierwszy zagraniczny gość jakiego podejmuje na stanowisku ministra obrony. Pokazuje to szczególne relacje pomiędzy naszymi krajami” – powiedziała minister. Dodała także, że tematem ich rozmów ma być sytuacja na Bliskim Wschodzie. „Zależy mi aby dowiedzieć się jak sytuacje postrzega mój kolega z Izraela” – powiedziała von der Leyen.

Minister Ya’alon powiedział, że Izrael i Niemcy to „dwie demokracje, które hołdują tym samym wartościom, mają wspólne interesy i stawiają czoła tym samym zagrożeniom”. Pochwalił także współprace obu krajów a szczególnie zbrojenie Izraela przez Niemcy, które określił mianem „dbania o bezpieczeństwo Izraela”.

Niemcy od lat dostarczają Izraelowi broń, w tym nowoczesne łodzie podwodne zdolne do przenoszenia ładunków nuklearnych. Okręty te są współfinansowane przez niemieckich podatników.

Na podstawie: Press TV