Rabin Michael Schudrich zapowiada w prasowym wywiadzie, iż będzie wspierał mieszkających w Polsce muzułmanów w ramach walki z „ksenofobią”, stwierdzając wprost, iż de facto taka współpraca ma już miejsce. Naczelny rabin Polski jest przy tym zaniepokojony wzrostem negatywnych emocji związanych z obecnością środowisk żydowskich w naszym kraju, przy czym uważa, że w Polsce za mało mówi się o takich wydarzeniach jak niewyjaśnione do końca incydenty w Jedwabnem i Kielcach.

Naczelny rabin Polski postanowił wylać swoje żale na łamach gazety „Polska The Times”, w której narzeka, iż w Polsce „antysemici” mają stawać się coraz głośniejsi, a postawy „antysemickie” i „ksenofobiczne” znajdują się na porządku dziennym. Schudrich jest zwłaszcza zaniepokojony wydarzeniami na ostatnim Marszu Niepodległości, znając je oczywiście jedynie z kłamliwych medialnych doniesień, przy czym stwierdza on, że zaniepokoiła go bierność większości uczestników wobec sformowania podczas manifestacji Czarnego Bloku przez radykalnych nacjonalistów.

Jeden z liderów społeczności żydowskiej w Polsce niezwykle obawia się zresztą polskiego nacjonalizmu, dlatego w rozmowie nawiązuje do okresu międzywojennego, gdy endecy mieli mówić wprost, iż Żydzi nie powinni zamieszkiwać terytorium naszego kraju. Schudrich uważa bowiem, że „miejsce w Polsce jest dla nas wszystkich”, stąd też nie podobają mu się choćby hasła takie jak „Żydzi do Palestyny”, co jego zdaniem wyklucza niektórych obywateli ze wspólnoty państwowej.

Schudrichowi nie podoba się też do końca obecna narracja dotycząca roli Polaków w czasach II wojny światowej. Zdaniem rabina, choćby wiedza o Jedwabnem była dla naszego narodu szokiem, ale miała nam pokazać, iż w czasie konfliktu Polacy nie byli jedynie ofiarami, lecz również sprawcami mordów na Żydach. „Dziś jest inna atmosfera” i z tego powodu, według Schudricha, sprawa niewyjaśnionych do końca pogromów w Jedwabnem i Kielcach ma być obecnie przemilczana.

Dodatkowo z ust Schudricha padają stwierdzenia, które zadają kłam retoryce części polskiej prawicy, iż Polacy powinni wspierać Żydów w ich walce z muzułmanami. Oto bowiem żydowski rabin stwierdza, że społeczność żydowska bardzo dobrze współpracuje ze środowiskiem muzułmanów w Polsce, stąd Żydzi przebywający w naszym kraju już od dłuższego czasu współpracują w muzułmanami w kwestii walki z polską „ksenofobią”.

Na podstawie: polskatimes.pl.

Zobacz również:

Mufti obawia się „numeracji” muzułmanów