zolnierze_odynaFińska policja w mieście Mikkeli we wschodniej części kraju ma zamiar baczniej przyjrzeć się działalności Żołnierzy Odyna. Organizacja zajmująca się patrolowaniem ulic w obawie przed imigrantami ma zdaniem władz promować „ksenofobię i rasizm”.

Główny Inspektor Policji w Mikkeli Petri Isokuortti powiedział fińskim mediom, że do tej pory Żołnierze Odyna działali na małą skalę, jednak na wiosnę ich aktywność może się znacząco zwiększyć, a według władz fakt dotarcia tej grupy do Mikkeli jest „godny ubolewania”. Według funkcjonariusza, policja nie może wspierać działania podobnych grup, ponieważ nie gwarantują one wcale poprawy bezpieczeństwa, dodatkowo promując rasizm i ksenofobię, które według Isokurottiego powinny zostać wykorzenione ze społeczeństwa.

Fińskie służby nie mogą jednak karać za samo chodzenie po miastach w grupach, jednak mają zamiar baczniej przyglądać się działalności Żołnierzy Odyna, którzy mają wywodzić się ze środowisk skinheadów.

Ochotnicze patrole Żołnierzy Odyna pojawiły się także na ulicach miast w Norwegii, Szwecji, Danii i Estonii. Zadaniem patroli jest obserwacja przybyłych do kraju imigrantów i zapobieganie popełnianiu przez nich przestępstw. Jest to efekt nieradzenia sobie policji w krajach dotkniętych masową, pozaeuropejską imigracją z przybyłymi przestępcami oraz zagrożeniami jakie stwarzają dla mieszkańców tych krajów.

Na podstawie: yle.fi.