skarbonkaRaport „Global Cities” analityków z firmy Knight Frank unaocznił generalnie słabą kondycję ekonomiczną młodych Polaków zamieszkujących Warszawę. Badaniu poddano młodych ludzi – urodzonych po 1982 roku – zamieszkujących 20 aglomeracji na świecie.

W zestawieniu stolica Polski wyprzedziła jedynie Honkong, a sytuacja warszawiaków pod względem finansowym jest jeszcze dramatyczniejsza niż indyjskiego ośmiomilionowego Bangalore. Na szczycie zestawienia znaleźli się młodzi ludzie z zachodniej Europy. Biorąc pod uwagę sytuację finansową najlepiej wiedzie się młodym Niemcom, którzy są w stanie odłożyć w ciągu miesiąca nawet 60% swego wynagrodzenia.

Rzeczywistością dla młodych warszawiaków jest różnoraka pomoc finansowa udzielana przez ich rodziców, mająca różne wymiary: od wsparcia gotówkowego jako uzupełnienia dla skromnych zarobków uzyskiwanych przez młodych Polaków po przedłużoną wyprowadzkę z domu rodzinnego. Dodatkowo, młodzi Polacy częściej niż ich rówieśnicy w innych krajach zadłużają się, korzystając z pożyczek gotówkowych oferowanych przez instytucje finansowe bądź kredytów hipotecznych na zakup mieszkania.

Raport wskazuje także, że co prawda 47% młodych Polaków posiada jakieś zgromadzone oszczędności, niemniej tylko dla 18% umożliwiłyby one utrzymanie się przez kilka miesięcy na wypadek utraty źródła zarobkowania lub problemów zdrowotnych.

na podstawie: nowyobywatel.pl