Przedstawiciele zachodnioeuropejskich ruchów skrajnej lewicy organizują demonstracje solidarności z kurdyjską Rożawą, potępiając „faszystowski reżim” tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana. Podobne manifestacje odbyły się wczoraj i dzisiaj w niektórych polskich miastach, natomiast na swojej stronie internetowej zmiany zaprowadzone przez Kurdów w północnej Syrii zachwala „Krytyka Polityczna”.

Społeczność kurdyjska obecna jest w wielu państwach Europy Zachodniej, emigrując do niej albo z powodu konfliktów zbrojnych, albo w ramach ściągania przez europejskie społeczeństwa taniej siły roboczej spoza kontynentu. Z tego powodu na demonstracjach solidarności z Demokratyczną Federacją Północnej Syrii (zwaną potocznie Rożawą) obecnych jest wielu Kurdów, choć ich organizatorami najczęściej są ugrupowania skrajnie lewicowe.

Jak na razie największe tego typu manifestacje miały miejsce w Niemczech, a więc w państwie znanym z licznej obecności mniejszości kurdyjskiej. W Kolonii, Frankfurcie, Hamburgu czy Berlinie domagano się przede wszystkim wstrzymania dostaw broni dla Turcji, zaś dzisiaj postulat ten zrealizował zresztą rząd kanclerz Angeli Merkel. Na ulicach niemieckiej stolicy obok Kurdów demonstrowali też Palestyńczycy czy Ekwadorczycy oraz osoby wspierające Ruch Bojkotu Izraela (BDS).

Ponadto manifestacje poparcia dla kurdyjskich Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), walczących z Turcją i ich sojusznikami, zorganizowano między innymi w Paryżu, Kopenhadze, Sztokholmie, Oslo, Oxfordzie czy Strasbourgu. Postulaty uczestników protestów były podobne, a więc obejmowały przede wszystkim zakaz sprzedaży broni Turkom oraz konieczność reakcji ze strony organizacji międzynarodowych.

Demonstracje poparcia dla kurdyjskich bojówkarzy odbyły się również w naszym kraju. Wczoraj grupa kilkuset osób manifestowała w centrum Warszawy, pikietując między innymi pod siedzibą Kancelarii Premiera, zaś ponadto przedstawiciele skrajnej lewicy wylegli na ulice Lublina, Wrocławia, Gdańska, Szczecina czy Wrocławia. W Krakowie odczytano dodatkowo list jednej z kobiet mieszkających w Rożawie, które zachwalały panujący tam ustrój będący elementem „rewolucji kobiet”.

System panujący na terenach opanowanych przez siły kurdyjskie był dzisiaj także chwalony na łamach „Krytyki Politycznej. W artykule opublikowanym na jej stronie internetowej za podkreślano, że największym osiągnięciem kurdyjskiej administracji jest „świecka federacja kantonów, demokracja radykalna i feminizm”.

Na podstawie: onet.pl, krytykapolityczna.pl, en.hawarnews.com.

Zobacz również: