sm.pngPrezentujemy wam wywiad z człowiekiem związanym z Slobodné médiá – niezależnym serwisem wspierającym w przestrzeni internetowej inicjatywy różnych odłamów słowackiego ruchu. 

1) Cześć. Na początek powiedz kilka słów o sytuacji ruchu nacjonalistycznego w swoim kraju i prowadzonych przez niego mediów. Z mojej perspektywy wygląda to całkiem nieźle, w porównaniu z tym co my mamy w Polsce ;)

Co powiedzieć o dzisiejszej sytuacji? Ruch nacjonalistyczny jest dosyć podzielony i „każdy sobie rzepkę skrobie“. Są wysiłki w celu zjednoczenia, ale wielu ludzi nie jest skłonnych „wyrzec się“ aktualnych pozycji w swoich organizacjach. To nas osłabia i będzie dalej osłabiało. Dlatego Slobodné médiá nie należą do jakiejś konretnej organizacji czy partii. Slobodné médiá otrzymują propozycje od różnych organizacji i jeśli jakaś idea się nam podoba to zawsze w pełni ją wspieramy.

2) Jakie serwisy polecasz zwykłemu polskiemu czytelnikowi, oraz tym, którzy prowadzą polskie nacjonalistyczne strony i portale informacyjne?

Dzięki internetowi każdy może dzisiaj mieć dostęp do informacji i nikt niema problemu w znalezieniu tego, czego szuka. Dlatego internetowa propaganda jest dzisiaj najpopularniejsza w świecie. Z drugiej strony internet ma też swoje gorsze strony, czyli łatwość wycieku informacji i śledzenia ludzi. W bliskiej przyszłości zobaczymy jak nam “Wielki Brat” będzie utrudniał zachowanie anonimowości w internecie, pod płaszczykiem walki z ekstremizmem. Jeśli polscy czytelnicy nie mają problemu ze zrozumieniem słowackiego lub czeskiego, to polecam te strony:
www.beo.sk
www.prop.sk
www.nacionalisti.net
www.odpor.org
www.nacionaliste.com
www.planetaopic.wordpress.com
i oczywiście www.slobodne.medialne.info ;-)

3) Jak zrodził się pomysł na Slobodné médiá? Czy była jakaś inspiracja?

Pomysł był od początku jasny, pokazać ludziom rzeczywistość taką, jaką jest a nie jaką ją widzą w mainsteramowych mediach, w czasami wręcz szokujących reportażach. Inspiracji jest wiele, ale dotyczą głównie profesjonalizmu w wykonaniu materiałów video. Wciąż jesteśmy jeszcze amatorami i brak czasu nie pozwala nam poświęcić się bardziej pracom nad kolejnymi ciekawymi materiałami.

4) Ile osób jest zaangażowanych w projekt Slobodne Media? Jak zaczęła się współpraca pod szyldem „medialne.info”?

Z powodów bezpieczeństwa nie mogę powiedzieć, ale byłbyś naprawdę zdziwiony tą liczbą (nie napawa ona optymizmem). Na początku działały dwie różne strony: www.slobodnemedia.wordpress.com i www.autonomnimedia.wordpress.com. Po wspólnych rozmowach wyniknęła współpraca najlepsza z możliwych, czyli powstanie strony www.medialne.info, przez którą łatwo można się dostać na nasze strony, zależnie od tego, którą chce się przeglądać. Dla ludzi jest to najłatwiejsza droga, bez długich adresów. Jest to efektywniejsze w reklamie serwisów, bo reklamujesz oba za pomocą jednego adresu.

5) Z „oficjalnych” słowackich portali informacyjnych najczęściej przeglądam sme.sk jednak nie mogę powiedzieć, aby było to obiektywne źródło, szczególnie jeśli porównać relacje pisemne z dołączonymi materiałami video, nie mówiąc już o materiałach video zamieszczanych przez źródła niezależne. Opowiedz teraz kilka słów o mediach reżimowych i jak one postępują.

Sme.sk jest żydowsko-lewicowym szmatławcem, od którego nie można oczekiwać jakiegokolwiek obiektywizmu. Sami redaktorzy tego szmatławca nie mają żadnych skrupułów aby skłamać w żywe oczy, o czym przekonaliśmy się w osobistych rozmowach z tymi ludźmi. Reportaże video są tak zmontowane, aby narodowcy zawsze zostali ośmieszeni, znieważeni i sprawili wrażenie niebezpiecznych. Dlatego jeśli ktokolwiek obejrzy reportaż na www.sme.sk a potem analogiczny materiał na www.slobodne.medialne.info, przekona się po czyjej stronie stoją ci pseudohumaniści i pseudodziennikarze.

6) Ostatnimi czasy słowaccy nacjonaliści usiłują nagłośnić problemy powodowane przez Cyganów. Do Polski dociera sporo informacji o marszach przeciwko cygańskiej przemocy wobec Słowaków. Jak ma się rzecz z Cyganami w Twojej miejscowości?

Od początku była to reakcja na cygańską brutalność i przestępczość. Tymczasem rząd zamiast rozwiązać problem w punktach zapalnych, bije i czyni kryminalistów z tych, którzy ten problem wskazują. Na Słowacji są miejsca, gdzie nie spotka się prawie żadnych Cyganów, ale są i takie, w których jest ich tylu, że ze strachem mija się ich nawet będąc w samochodzie. Dlatego nie ma znaczenia, czy żyje się wśród nich, czy z daleka od nich. Problemem są oni i ich orędownicy z różnych organizacji non profit, którzy nie zajmują się rozwiązaniem problemu, a nagłośnieniem sprawy w mediach i nazywaniem cygańskich ofiar rasistami albo ekstremistami.

7) Słowacja przeżywa ostatnimi czasy intensywny rozwój AN. Jak sytuują się AN na tle całego ruchu nacjonalistycznego w Twoim kraju? Chodzi mi o liczebność, aktywność itd.

Jest prawdą, że na Słowacji AN przedostało się do świadomości ludzi wskutek efektywnej działalności. Jednak ze względu na ich nowoczesność i modernizację ruchu, są solą w oku tych reprezentujących skinowskie podejście. Natomiast AN nie mają nic przeciwko ubiorowi w stylu Fred Perry, Ben Sherman itd. AN odrzucają publiczne demonstrowanie we flejach, glanach i szturmówkach. Tego wielu ludzi ciągle nie rozumie. Trzeba być dla społeczeństwa wzorem zamiast wyglądać jakbyśmy chcieli iść do lasu na grzyby.
Niestety Słowacja nie jest wyjątkiem i działalność opiera się ledwie na kilku osobach.

8) Z jakich wzorów czerpią słowaccy AN? Niemieckich, czeskich, a może usiłują wypracować własny model autonomicznego nacjonalizmu?

To bardziej pytanie do samych AN. Slobodné média współpracowały z nimi przy różnych projektach i w przyszłości na pewno będzie jeszcze jakaś współpraca, bo kontakty z nimi są na wysokim poziomie.

9) Jak dziś wyglądają wasze stosunki z Węgrami? Patrząc przez pryzmat historii można powiedzieć, że sprawa nie wygląda najlepiej. Wiem natomiast, że są inicjatywy mające na celu zażegnanie wszelkich konfliktów, jak np. niedawny słowacko-węgierski koncert zorganizowany przez środowiska nacjonalistyczne i udział węgierskich nacjonalistów w marszach Slovenskiej Pospolitosti. Czy wszystko idzie w dobrym kierunku?

Masz rację. Ciągle jeszcze jest wiele osób obciążonych przez historię, ale to nie jest tylko nasz problem, ale problem w prawie każdym kraju, zob. wasze niechętne stosunki z Niemcami. Szowinizm niestety nie słabnie i to mnie martwi, bo dopóki europejscy narodowcy nie zaczną współpracować, dopóty nie zobaczymy zmiany na lepsze. Tak jak piszesz, kilka spraw posunęło się do przodu. Wielu naszych ludzi uczestniczy w wydarzeniach na Węgrzech i cieszy nas, że nas tam chętnie przyjmują, choć nie wszyscy. Nas ucieszy jeśli i Węgrzy zaczną w większym stopniu uczestniczyć w naszych akcjach i tym samym pokażemy społeczeństwu, że winę za te spory ponoszą głównie politycy i ich chęć wywołania problemu.

10) Czy w ruchu istnieją jakieś istotne konflikty? Religijne, światopoglądowe itd.

Na pewno są jakieś małe nieporozumienia, ale nie da się powiedzieć, aby istniały jakieś wielkie konflikty. Oczywiście niektóre organizacje nigdy nie znajdą wspólnego języka, ale to chyba leży w nas – nie jesteśmy i nie chcemy być jednomyślni.

11) Powiedz coś o zarejestrowanych organizacjach – jak słowaccy AN odnoszą się np. do Slovenskiej Pospolitosti, NSS..?

Nie mogę mówić za AN, ale sam za siebie. Na Słowacji jest zbyt wiele a tylko kilka z nich jest aktywnych poza swoim regionem. Slovenská pospolitosť jest blisko zaniku i sami nie robią wiele aby się przed tym uchronić. NSS po dłuższym okresie czasu okazała się zdolna do działalności. Poza tym jest tu jeszcze organizacja Slovenské Hnutie Obrody ale ci są jakby zamknięci w sobie i starają się działać niemal liberalnie.
Brakuje tu jakiejś partii, której udałoby się tych ludzi zjednoczyć, bo wszystkie akcje są ciągle robione dla nas a nie dla społeczeństwa. Naše Slovensko, partia Mariana Kotleby, powstała na bazie populizmu i dlatego nie jest odpowiednia do rozpowszechniania naszej idei.

12) Ostatnimi czasy miały miejsce dwie szeroko zakrojone akcje policyjne przeciwko czeskim nacjonalistom, rzekomo stojącym w opozycji do „wolności i praw człowieka”. Czy na Słowacji również mają miejsce policyjne obławy na taką skalę?

Na Słowacji aktualnie tak szeroko zakrojone rajdy na razie nie mają miejsca, ale to tylko kwestia czasu kiedy zacznie się to i u nas, bo wiele osób było w bliskim kontakcie z zatrzymanymi i jest więcej niż jasne, że czeskie służby poinformują nasze a ci przeprowadzą podobną akcję u nas.

13) Czy czytasz jakieś polskie serwisy nacjonalistyczne? Nasze języki są podobne, więc chyba nie ma problemu ze zrozumieniem się nawzajem.

Muszę się przyznać, że zbyt wielu waszych stron nie znam. Czasem obejrzę filmy z waszych demonstracji i tyle. Osobiście nie mam problemu z rozmową po polsku i chętnie odwiedził bym w przyszłości festiwal wikingów na Wolinie.

14) A czy zdarza Ci się przyjeżdżać do Polski i czy masz jakichś przyjaciół wśród polskich nacjonalistów?

Do Polski właściwie nie podróżuję, ale chcielibyśmy was odwiedzić i wesprzeć jakąś z waszych akcji.

15) Dzięki za rozmowę i mam nadzieję, że to nie ostatni nasz kontakt. Jesli pragniesz przekazać coś jeszcze przekazać polskim nacjonalistom, którzy przeczytają ten wywiad – wal śmiało :)

Zapomnijmy o wydarzeniach w historii, które nas dzielą. W duchu europejskiej jedności musimy zjednoczyć siły i pokazać społeczeństwu, że nie jesteśmy jego wrogiem. Dopóki ludzie nas nie będą słuchali, dopóty nie będziemy w stanie zamienić naszych ideałów w rzeczywistość.