GiladHamas potwierdził, że palestyński ruch oporu porozumiał się w sprawie wymiany więźniów z izraelskim reżimem. Anonimowy informator Hamasu powiedział, że do wymiany dojdzie w ciągu kilku dni oraz, że porozumienie zostało zawarte dzięki pełnemu zaangażowaniu w mediacje Egiptu.

Tymczasem we wtorek odbyło się nadzwyczajne posiedzenie z udziałem premiera Izraela, Benjamina Netanyahu, na którym omawiane były „poważne propozycje” dotyczące uwolnienia izraelskiego żołnierza Gilada Shalita. Shalit został pojmany przez palestyńskich bojowników w czerwcu 2006 roku w Strefie Gazy. W zamian za jego uwolnienie Hamas domagał się zwolnienia 1400 palestyńskich więźniów przetrzymywanych bez postawionych zarzutów w izraelskich więzieniach.

Kilka rund rozmów z udziałem zagranicznych mediatorów, m.in. Egiptu i Niemiec, okazało się bezowocnymi. W roku poprzednim rezultatu nie przyniosły mediacje Niemców; Hamas domagał się wtedy uwolnienia kilkudziesięciu swoich bojowników.

Porozumienie w sprawie wymiany więźniów zbiegło się z atakiem oddziałów izraelskich na protestujących przed więzieniem Ofer Palestyńczyków. Demonstranci wyrażali swoją solidarność z izolowanymi więźniami, którzy podjęli strajk głodowy w więzieniu w Ramallach na okupwanym Zachodnim Brzegu. Protestujący więźniowie i wspierający ich na wolności demonstranci domagali się poprawy warunków w Ofer i innych izraelskich aresztach.

Według Palestyńskiego Centralnego Biura Statystycznego, w izraelskich więzieniach przebywa około sześciu tysięcy Palestyńczyków, w większości bez postawionych zarzutów i w ekstremalnych warunkach.