W wtorek przedstawiciele włoskiego rządu wezwali do „skończenia z rasizmem”. Wystąpienie to ma związek z wypowiedzią byłego trenera AC Milan i włoskiej reprezentacji Arrigo Sacchiego, który stwierdził, że we włoskiej lidze młodzieżowej gra zbyt wielu czarnych piłkarzy. Komentarz ten wywołał burzę we włoskich mediach i okrzyknięty został mianem „rasistowskiego”.
Sacchi razem z drużyną AC Milan zdobył w 1989 i 1990 roku Puchar Europy, a w 1994 roku doprowadził włoską drużynę do finału mundialu. Jednym z pierwszych, którzy nagłośnili i potępili wypowiedź trenera był Mino Raiola, agent czarnoskórego piłkarza Mario Balotelli, który w ostatnim czasie stał się dla tzw. „antyfaszystów” ikoną „walki z rasizmem” w futbolu.
W reakcji na opinię trenera głos zabrał sekretarz stanu Graziano Delrio, który odpowiedzialny jest także za sport. Powiedział on, że „Włochy sprzed 30 lat to nie Włochy dnia dzisiejszego”. Dodał także, że czarnoskórzy zawodnicy to w większości włoscy obywatele, mimo tego, że nie mają włoskich korzeni. Skrytykował wszelkie odniesienia do przynależności etnicznej zawodników.
Sacchi jest obecnie ekspertem i zagorzałym krytykiem działań włoskiej federacji piłkarskiej, zwraca także uwagę na kryzys zarówno w krajowym jak i międzynarodowym futbolu. Podczas jednej z uroczystości, na której przemawiał, 68-letni Sacchi powiedział, że „Włochy nie mają dziś godności i dumy”, a w ligach młodzieżowych, poniżej 20 lat, gra zbyt wielu czarnych graczy. Sprowadziło to na niego lawinę krytyki w mediach i spowodowało oskarżenia o „rasizm”. On sam odpiera te zarzuty, przywołując historię swojej pracy zawodowej, podczas której współpracował z wieloma czarnymi piłkarzami.
W wypowiedzi dla Gazzetta dello Sport powiedział, że nie jest rasistą ale chciał podkreślić, że Włochy tracą swoją narodową dumę i tożsamość. Działacze piłkarscy, którzy wypowiadają się w tej kwestii narażeni są na kary zakazujące ich działalności w federacji piłkarskiej m.in. poprzez działalność przy nich najróżniejszych organizacji „antyfaszystowskich”, jakie zawodowo trudnią się „wyszukiwaniem i zwalczaniem rasizmu”.
na podstawie: reuters.com